Vážení zákazníci, z důvodu stěhování skladu budou objednávky vyřizovány se zpožděním cca 7 dní.
Děkujeme vám za pochopení a doufáme, že nám zachováte přízeň.
Paralen psovi

Podávání paralenu psovi

Kdykoliv se může stát, že bude vašemu pejskovi špatně. Mohou se u něj projevit příznaky bolesti nebo nevolnosti. V takovém případě spousta majitelů psů neví, co dělat, a intuitivně sáhnou po doma dostupných lécích, které jsou pro zvířata ale nevhodné až přímo zdraví nebezpečné. Přímo paralen je pro psy i kočky vysoce toxický.
 

Otrava paralenem

Obrázek 0Akutní otrava se projevuje fialovým zbarvením sliznic, zvýšenou srdeční a dechovou frekvencí, apatií, zvracením, zvýšenou svědivostí a zvýšenou teplotou. Může docházet k močení krve a chudokrevnosti. Po dvou až sedmi dnech od začátku otravy mohou nastoupit pozdní příznaky, jako je výskyt hemoglobinu v moči a žloutenka. Mohou se objevit také křeče a kóma, které svědčí o nepříznivé prognóze a jsou nejčastěji důsledkem selhání jater.

Smrt při akutní otravě nastane v důsledku oběhového selhání z nedostatku kyslíku, u chronických otrav v důsledku selhání jater.
 

Co dělat, pokud váš pes či kočka spolkli paralen?

V první fázi otravy se podávají látky na vyvolání zvracení, provádí se výplach žaludku a aplikují se léky, které pomáhají pohlcovat toxické produkty. Opakovaně se podává aktivní uhlí. Léčba otravy paracetamolem zahrnuje podání látek, které vychytávají z organismu škodlivé částice, jež vznikají při biochemických reakcích.

Příklad dávkování, které může psovi ublížit:

100 mg/kg (1 tableta na 5 kilogramů váhy psa) – způsobí deprese, zvracení a tvorbu methemoglobinu.
900 mg/kg – při tomto množství dochází k náhlému selhání jater a zvíře umírá.
 

Další nebezpečné léky pro zvířata

Je více léků, které jsou pro zvířata nebezpečné: Ibuprofen, Ibalgin, Ibumax, Nurofen, Paralen, Panadol, Aulin, Nimesil, Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin, Coldrex, Paramax, Trigrip, Valetol, Saridon a většina dalších volně prodejných léků proti bolesti.

Když vám doma zvíře stůně, raději se poraďte se svým veterinárním lékařem, zda a jaké léky můžete z domácí lékárničky zvířeti podat. Mnohdy jednáme v dobré víře, že pejskovi či kočičce pomáháme od bolesti, naše snaha ale může skončit tragicky. Jedním telefonátem veterináři nic nezkazíte a v dnešní době zvířecích pohotovostí není problém řešit nenadálé situace i o půlnoci.
 

Top