Vážení zákazníci, z důvodu komplikací se stěhováním skladu budou objednávky vyřizovány se zpožděním cca 10 dní.
Děkujeme vám za pochopení a doufáme, že nám zachováte přízeň.
Péče o starší kočku

Péče o starší kočku

V posledních letech vzrůstá obliba koček jako domácích mazlíčků. Současně se zlepšuje péče o jejich zdravotní stav, což vede k rostoucímu počtu starších koček. Stárnutí je provázeno řadou problémů, které jsou často neřešitelné, ale zdravotní stav zvířete můžete alespoň stabilizovat.

Kočka je považována za letitou, jakmile dosáhne desátého roku. Průměrná délka kočičího života je třináct až čtrnáct let a jen málo koček se dožívá osmnácti nebo i více let. Kočky většinou stárnou pozvolna, a pokud zůstanou zdravé, není třeba nijak zásadně měnit jejich denní režim.
 

Změna v krmení u starších koček

Velmi důležité je dbát na kvalitní krmivo, vhodné jsou také různé doplňky stravy. Starším kočkám jistě prospěje krmení potravinami speciálně určenými právě pro ně. Lepší než dvě velké dávky je podávat vícekrát denně malé porce pestřejší stravy. Ideální dávka živin pro stárnoucí kočku je dosud předmětem zkoumání. Zatím víme, že střeva starších koček jsou při vstřebávání živin méně výkonná.
 

Zdravotní změny u kočičích seniorů

Starší kočka, péče o starší kočkyS kočkou choďte pravidelně na veterinární kliniku. Pokud zpozorujete něco neobvyklého – zvíře hubne, špatně se pohybuje, bezdůvodně kňučí aj., neotálejte s kontrolou u veterináře.

Každá kočka by měla být jednou ročně očkována a měla by projít běžnou zdravotní prohlídkou u veterináře. Kočka starší deseti let by se měla podrobit důkladné prohlídce dvakrát ročně.

V pokročilém věku vzrůstá riziko onemocnění nejrůznějšími chorobami. Je častou chybou připisovat změny chování kočky na vrub jejímu věku, i když v pozadí může stát nemoc, kterou lze léčit. Starší kočky budou pravděpodobně trpět několika chorobami. Veterinář proto zpravidla před každým léčením doporučí provést krevní zkoušku, aby zjistil, zda zdravotní stav kočky není komplikován případnou další chorobou. Podrobnější zdravotní prohlídka zaručí, že léčba jedné choroby nezhorší jinou, dosud skrytou nemoc.

Starší kočky bývají často hubenější. Ztráta hmotnosti může být známkou zdravotního problému, například zvýšené činnosti štítné žlázy nebo naopak snížené činnosti jater. Některé kočky se bez viditelného oslabení dokážou vyrovnat se snížením činnosti ledvin až na polovinu původních hodnot, ale nedostatečná funkce jater je závažnějším problémem.

Poraďte se s veterinářem, nicméně pokud hubnutí kočky není způsobeno zdravotními potížemi, příčina může být prostá, kočka méně žere, protože má menší chuť k žrádlu díky otupené chuti a zesláblému čichu. Možná se vám podaří překonat nechutenství vaší kočky tím, že žrádlo ohřejete na tělesnou teplotu. 

Dalším problémem starších koček bývá zácpa. Lze jí předcházet obohacením krmiva o vlákninu nebo želatinu.

Pravidelně dále prohlížejte tlamičku, abyste včas zachytili infekci zubů a dásní, pečujte o její chrup. Rozbolavělá tlamička nebo ztuhlé končetiny jsou někdy na překážku patřičné očistě, proto budete muset kočce pomoci.
 

Top