Antikoncepce pro psy

Antikoncepce pro psy a fenky

Antikoncepce pro samce psaKromě kastrace existují hormonální injekce, které lze aplikovat fenám, nebo kožní implantáty určené pro psy.  U nás jsou nejpoužívanější injekční preparáty, které se aplikují feně většinou v anestru (klidové období mezi říjemi). Přípravky na hormonální bázi oddálí hárání minimálně o tři měsíce (v praxi však může být fenka bez říje i rok).

Jako alternativa injekčních preparátů jsou k dispozici i hormony v tabletách.
 

Hormonální injekce pro feny

Píchá se fenám dvakrát ročně. Účinnou látkou jsou deriváty progesteronu. Ovšem majitel by měl rozhodnutí o aplikaci antikoncepční injekce vždy pečlivě zvážit a konzultovat s veterinářem, protože existuje riziko nežádoucích účinků. Injekce se aplikuje nejpozději jeden měsíc před předpokládanou říjí. Účinek by měl trvat 4–6 měsíců, někdy je možná i delší přestávka a říje se dostaví až po roce.

Hormonální injekce pro fenyVeterináři tento způsob antikoncepce většinou moc nedoporučují, protože může způsobit zdravotní komplikace (zánět dělohy, rakovina mléčných žláz). Kromě toho hrozí také glukózová intolerance (hyperglykemie), která může vyústit až v diabetes, nebo „jen“ přibývá na váze díky zvýšené chuti k jídlu. Některé feny se změní i v chování – jsou odtažitější a méně hravé. Proto se o užívání hormonální antikoncepce vždy poraďte s veterinářem.

Hormonální preparáty se nedoporučují podávat u chovných zvířat, protože i jednorázová aplikace může vyvolat atrofii vaječníků a neplodnost.

Platí, že nejúčinnější a z hlediska zdraví feny nejvýhodnější metodou zabránění nechtěnému nakrytí je kastrace. Ostatní způsoby lze doporučit jen krátkodobě u zvířat, u kterých se do budoucna počítá s odchovem štěňat.
 

Antikoncepce pro samce

Novinkou v oblasti veterinární medicíny je antikoncepce pro psí samce. U domácích mazlíčků dočasně nahrazuje účinek chirurgické kastrace a navíc tlumí nepříjemné průvodní jevy, jako je například značkování močí, toulání za fenami a „obskakování“.

Psí antikoncepce se od ženské hormonální antikoncepce zásadně liší. Je podávána v podobě podkožního implantátu pohlavně dospělým psům – samcům. Obsažená účinná látka deslorelin utlumí hormony, které jsou zodpovědné za reprodukci zvířat. Pokud chovatel psa zvolí chirurgickou kastraci, jedná se o nevratný krok. Podkožní implantát s účinnou látkou deslorelin zajišťuje dočasnou neplodnost po dobu přibližně šesti měsíců. Po uplynutí této doby se hladina hormonů vrátí k normálu a pes může opěr plodit potomky.
 

Jak se podkožní implantáty pro psy aplikují?

Aplikují se podobně jako čip do volné kůže na krku nebo mezi lopatky. Podkožní implantát postupně uvolňuje do organismu psa látku, která snižuje tvorbu pohlavního hormonu. Tímto způsobem se u psa sníží libido a zároveň se snižuje i funkce pohlavních orgánů.

Preparát funguje na principu dočasné chemické kastrace v délce 6–12 měsíců. Varlata jsou po tuto dobu výrazně zmenšená. Proto tato antikoncepce není vhodná pro psy, se kterými plánujete výstavu, neboť nedostatečně vyvinutá varlata, byť v důsledku antikoncepce, jsou důvodem k diskvalifikaci psa.

Přípravek pomáhá také při léčbě prostaty. Preparát je úspěšně testován také pro potlačení pohlavní aktivity fen (aplikuje se v době hárání, opakuje se každých 6 měsíců). Využívá se rovněž při léčbě inkontinence fen po kastraci.
 

Top