Psi

Vybíráme pejska

V současné době je velká móda pořídit si pejska. Jen málo lidí si ale uvědomuje, jaká je to zodpovědnost. Co s pejskem, když chceme jet na výlet nebo na dovolenou? Musíme požádat sousedy nebo někoho z rodiny, aby ho vyvenčil a nakrmil. Přesto přijmout do své rodiny nového čtyřnohého člena je krásné a nesmírně obohacující.

Když už se rozhodneme, měli bychom si uvědomit, z jakého důvodu pejska chceme a jakou rasu zvolíme. Lidé si v dnešní době pořizují psy už ale většinou ne jako hlídače, ale spíš jako společníky, členy rodiny, na sport, výcvik apod. Pokud chceme aktivního pejska, musíme počítat s tím, že ho musíme „zaměstnat“ a věnovat se mu. S aktivními pejsky je třeba chodit např. na agility, pravidelně venčit, házet jim talíř nebo míček, aby se proběhli a unavili.
 

Březost u feny není nutná

Pověra, že každá fenka by měla mít alespoň jednou za život štěňátka, není pravdivá. Potom taková štěňátka často končí v útulcích, kde hodně strádají, protože nemají vlastní rodinu. Ke spokojenému a plnohodnotnému životu potřebuje pes domov, svou rodinnou smečku a kvalitní péči, nikoli porod štěňat. Existuje spousta nesolidních „chovatelů“, kteří vydělávají na množení štěňat a potom se jim nedaří taková štěňátka prodat a ta končí v útulcích.
 

Můžete využít psí útulky

Lidé si často pořizují pejsky třeba jako dárek dětem k Vánocům. Děti za chvilku přestane bavit péče o pejska a rodiče z důvodu pracovních povinností nezvládají péči o pejska, a proto tito „dárečkové" často končí v útulcích. Také se často stává, že „páníček“ zemře a nikdo z rodiny o pejska nestojí nebo se o něho nemůže starat, ať už z pracovních důvodů, nebo např. nevyhovujících bytových podmínek. Pejsci v útulcích strádají, protože nemají vlastní domov, a jejich začlenění do normálu bývá často složité. Přesto je většina z nich vděčná, když jim někdo nabídne domov.

Top