Psí útulky

Útulky pro psy

Útulky jsou neziskové organizace zakládané lidmi, kteří mají rádi zvířata a chtějí jim pomoci. Útulky se většinou nachází ve větších, zpravidla krajských městech a hrají důležitou roli ve společnosti. Majitelé útulků velmi rádi ocení jakoukoliv dobrovolnickou pomoc. Ať už dary v podobě žrádla, dek, dezinfekce, nebo pomoci s venčením pejsků. Tyto instituce se daří držet na nohou ve valné většině ze sponzorských darů, takže i ty jsou obrovskou pomocí.
 

Proč psi končí v útulku?

V dnešní době je velmi moderní vlastnit psa. Problém nastává ve chvíli, kdy majitel zjistí, že mu pes přerůstá přes hlavu, nemá na něj čas, děti se o něj i přes sliby nestarají, nebo z krásného štěňátka vyrostlo daleko větší psisko, než majitel očekával.

Útulek, útulek pro psyVelkým problémem jsou v poslední době také množírny, které lidi zakládají za vidinou lehkého zbohatnutí. Zvířata tam trpí v nelidských podmínkách a často se pak ocitají v útulcích. Ať už ze strany ,,chovatelů“, jestli jim tak vůbec lze říkat, nebo od majitele, který nakonec dostane jiného pejska, než kterého vlastně chtěl.

Toto a spousta dalších věcí je důvodem ke stále častějšímu odkládání zvířat. Útulky ale přijímají i nalezené a opuštěné kočky.


Ať už je životní situace každého člověka jakákoliv, odložení zvířete by měla být ta nejposlednější myšlenka, která by člověka napadla. Ale aby tomuto člověk předešel, měl by si před pořízením zvířete stokrát rozmyslet, zda má podmínky takové, aby byl schopný se o psa stoprocentně postarat. Pejsek není hračka a je třeba mu nachystat takové životní podmínky, ve kterých se bude cítit dobře a milovaně. Pokud majitel tráví dlouhé hodiny v práci, často jezdí na služební cesty, měl by pořízení pejska dobře zvážit. Pokud jste ale milující rodina, která je schopna zajistit zvířeti vše potřebné, není důvod si zvíře nepořídit.
 

Seznamte se s pejskem z útulku

Jednou z možností je návštěva útulku. Každá taková instituce velice ocení zájem lidí o jejich svěřence. S pejskem, před tím, než si ho odvedete domů, můžete trávit čas na procházkách, navštěvovat ho, abyste zjistili, jaký opravdu je. Důležité je dobře se poradit s pracovníky útulku, abyste měli o daném pejskovi veškeré informace, jaký je, hlavně čím si prošel. Pokud byste si vzali domů pejska, který byl v minulosti týrán, hrozí nebezpečí, že v rodině s dětmi by to nemuselo dělat dobrotu.

Nemůžeme čekat od pejsků z útulku absolutní perfektnost. Na druhou stranu bývají tito psi oddanými, poslušnými společníky, kteří vám budou věrni až za hrob. Tím, že si prošli určitou a většinou krutou minulostí, rádi uvítají láskyplnou péči.
 

Kastrovat pejska?

Ve chvíli, kdy si zvíře pořídíme, měli bychom dobře zvážit otázku kastrace. Rovnou vyloučíme mýtus s tím, že by fena měla mít alespoň jednou za život štěňata. Pokud ji necháme vykastrovat bez štěňat, nic se neděje, ba naopak. Zvíře zůstane hravější, jako kdyby se rozumově zastavilo ve věku štěněte. Což každý majitel jistě ocení. A ve chvíli, kdy opravdu nemáme možnost se štěňaty zůstat týdny doma, je kastrace jedinou vhodnou ochranou. Nebudeme pak muset řešit otázku, co se štěňaty.
 

Co dělat, když najdete zatoulaného psa či kočku?

Psí útulky, zatoulaný pesV případě, že najdete zatoulaného pejska nebo kočku, je v první řadě důležité se přesvědčit, jestli jde skutečně o toulavé zvíře. Pokud ano, můžete je zavézt do nejbližšího útulku nebo zavolat městskou policii, která má povinnost se o zvíře postarat. Ta buď podle čipu, pokud ho zvíře má, zkouší zjistit majitele, nebo odváží zvíře do útulku.

Nemusíme snad ale zmiňovat, že ubytování v útulku není pro pejska nic extra. Je pravda, že je tam v bezpečí, má pravidelnou stravu, ale péče a láska, kterou každému zvířeti dá milující rodina, je v těchto místech stále chybějícím faktorem.
 

Top