Kočky

Vybíráme kočku

Každý, kdo si chce pořídit domácího mazlíčka, by si měl uvědomit, že to není jen radost, ale někdy i starost. Prvotní rozhodnutí je velmi důležité a obzvlášť výběr kotěte by měl být zodpovědný.
 

Výstavní kočka, kočka na chov, nebo domácí mazlíček?

Budoucí majitel by měl vědět, jestli chce mít kočku jako domácího mazlíčka, nebo kočku, se kterou se bude chtít účastnit různých výstav a případně mít vlastní chov. Rozdíl mezi kočkou jakožto domácím mazlíčkem a chovnou kočkou je velký. Liší se hlavně v ceně kotěte a také v kvalitě.

Pokud si chcete pořídit kočku jen na hraní a mazlení, určitě své rozhodnutí pořádně zvažte. I když kočky bývají mazlivé a hravé, ne vždy to tak může být. Kočky jsou osobnosti a nemusí poslouchat na slovo jako třeba pes. V přítomnosti kočky je dobré se chovat klidně, tak si získáte její důvěru, která je pro vztah mezi vámi a kočkou velmi důležitá.
 

Březost kočky a kastrace

Kastrace u koček je na zvážení jejich majitele. Kočka může mít koťata až čtyřikrát za rok, v jednom vrhu až osm koťat. Majitel by měl zvážit, zda dokáže koťatům vždy najít domov. Navíc častá březost u koček není příznivá pro jejich zdraví. Pokud své kočce chcete dopřát volnost a nedokážete uhlídat zabřeznutí, tak je kastrace vhodná k uvážení.
 

Co zvážit před pořízením kočky?

Jestliže jste se rozhodli pořídit si kočku jako svého společníka, je důležité si ještě uvědomit, že je to závazek na určitou část vašeho života. Kočky se dožívají kolem 15, 20 ale i 25let. Kočky mají své nálady a potřeby, za které jste vy zodpovědní a nemůžete se jí zbavit, když vás přestane bavit. Útulky jsou plné kočiček a je škoda, když lidé svým neuváženým rozhodnutím útulky plní ještě více.

Pokud se rozhodneme pořídit si kočičku, zamysleme se také nad tím, zda budeme mít na ni dostatek času. Každé koťátko i dospělá kočička vyžaduje naši pozornost, lásku, trpělivost, podněty k hraní. Potřebuje mít neustále vodu, granulky, čistý záchod. Tak jako my máme své potřeby, mají je i kočky.
 

Péče o kočku

I když se to nezdá, i kočka potřebuje mít své vlastní místo, kde bude odpočívat a nikdo ji nebude rušit. Na trhu je několik variant provedení pelíšků: proutěný pelíšek, plastový, měkké látkové kukaně atd. Z vlastní zkušenosti vím, že kočička pelíšek nemusí přijmout a jejím oblíbeným místem se stane sedačka a jiné podobné místa.

Další důležitou věcí je mít misku na krmení a vodu. Můžeme však mít doma kočičku, která bude milovat pití vody z fontánky.

Kočka nemá ráda nudu. Proto je neustále středem pozornosti. K tomuto účelu ji můžeme vyrobit nebo pořídit hračky. Hračky, jako je myš či míček, škrabadlo, různá odpočívadla. Někteří majitelé koček si pořizují i postroje nebo vodítka, aby mohli se svým novým čtyřnohým mazlíčkem chodit na procházku.

Kočičky, které se pohybují převážně venku, by měly mít ochranné prostředky proti klíšťatům a blechám. Jedná se o obojky, pipety, spreje. Jsou velmi účinné a vždy kočičku ochrání.

Uvědomme si, že na veškeré výdaje zapomeneme po prvním přitulení, pomazlení s kočičkou, která nás zahrnuje svou láskou k nám.

Top