Péče o kočičí srst

Jak se správně starat o kočičí srst

Většina koček pravidelně pečuje o svou srst, pokud je netrápí bolest či nemoc nebo nejsou-li velmi staré. Neupravený vzhled je často první známkou nastupující nemoci.
 

Jak kočka sama pečuje o svoji srst?

Péče o kočičí srstOlizováním udržuje kočka srst v čistotě, masíruje si pokožku, odstraňuje vypadanou srst a stimuluje růst nové.

Kočky často polykají chlupy, které jim zůstanou na jazyku. Ty se pak mohou hromadit v žaludku a vytvořit tak chomáče, které kočky dráždí ke zvracení. Aby k tomu nedocházelo, měl by majitel kočku pravidelně kartáčovat. Platí to zejména tehdy, jestliže kočka líná nebo ztrácí srst v důsledku zamoření blechami.
 

Jak kočičí srst česat a kartáčovat?

S kartáčováním srsti začněte hned u kotěte, aby si na tento úkon zvyklo už odmala, a postupně jej bude považovat za samozřejmost. Zpočátku je vhodné česat kotě měkkým kartáčkem v době, kdy žere nebo odpočívá na vašem klíně. Jakmile si na tento postup zvykne, můžete začít používat hřeben. Mnozí chovatelé zjistili, že česání kočky je pro ni příjemnou záležitostí, a dělají to denně bez ohledu na to, zda mají dlouhosrstou, či krátkosrstou kočku.

Nezapomínejte také pravidelně kontrolovat zuby, tlapky, oči a uši. Po celou dobu kotě hlaďte a chvalte a nakonec jej vždy odměňte pamlskem.

Je-li kočka zbavená srsti, snadno prochladne. Ponechte ji proto v bytě či v domě a dbejte, aby nebyla vystavena průvanu. Dokud je srst ještě velmi krátká, začněte ji opatrně kartáčovat velmi jemným kartáčkem. S trochou povzbuzování si kočka na péči o srst zvykne.
 

Krátkosrsté kočky a péče o jejich srst

Srt kočky, špatná srst kočkyZdravá krátkosrstá kočka nepotřebuje kartáčování častěji než jednou týdně. Odstraňuje se tím odumřelá srst, předchází se zacuchání a vzniku chomáčů a na kobercích bude méně chlupů.

Krátkosrstou kočku nejprve pročešte hřebenem od hlavy k ocasu, potom celý postup zopakujte se štětinovým nebo silikonovým kartáčkem. Pokud kočku postavíte na noviny nebo na bílý povrch stolu, snadno zpozorujete drobná černá smítka – pozůstatky blech.

Nakonec otřete kočku jelenicí nebo jemnou tkaninou, aby se srst leskla.
 

Dlouhosrsté kočky a péče o jejich srst

Línání kočkyMěkké a jemné chlupy dlouhosrstých koček se snadno zcuchají a vytvoří neřešitelnou změť. Dlouhosrsté kočky je třeba denně kartáčovat. Platí to zejména o perských kočkách a jejich křížencích.

Co se ostatních plemen týče, například mainská mývalí kočka má lesklou a vlnitou srst s řídkou podsadou. Nemá tak jemné a husté chlupy jako perské kočky a stačí ji kartáčovat jen jednou týdně.

Použijte hřeben s řídkými zuby nebo uhlazovací kartáč a jemně urovnejte srst po celém těle. Dbejte na to, abyste příliš netahali či neškubali, zejména na citlivých partiích, tedy na břiše a ve slabinách. Kontrolujte také pokožku, zda se na těle nenachází drobná poranění nebo parazité.

Zcuchaná srst se nejčastěji vyskytuje kolem uší a na zadních nohou. Uvolněte chuchvalce prsty a pak jemně pročešte.

Ocas vykartáčujte štětinovým kartáčkem jedním směrem. Stejný kartáč použijte na srst na krku.

Je-li kočka zanedbaná nebo se nechce nechat kartáčovat, bude brzy velmi zcuchaná. Nestříhejte slepené, zplstnatělé chomáče srsti, pokud se zmítá, mohli byste kočku poranit. V tom případě použijte přípravek proti plstnatění (kondicionér).
 

Je třeba kočku koupat?

Pokud se s kočkou neúčastníte výstav, obvykle není nutné ji koupat. Koupel však bývá užitečná, jestliže se kočka znečistila. Žádná kočka (s výjimkou turecké van) nemá ráda koupání, ale budete-li opatrní, jistě si s kočkou poradíte.

Při prvních koupelích požádejte někoho o pomoc. Pokud je to možné, vykoupejte kotě, dokud je staré jen několik málo měsíců. Připravte si teplou vodu a vyzkoušejte ji loktem. Ideální teplota je 38,6 °C, která odpovídá tělesné teplotě kočky. Po navlhčení srsti použijte šampon určený pro kočky. Nikdy nepoužívejte lidský šampon, znehodnotila by se jím srst a kočka by ztratila svoji přirozenou ochrannou tukovou vrstvu.

Po napěnění oplachujte kočku dostatečně dlouho, dokud neodtéká čirá voda. Poté ji dobře osušte ručníkem a nechte ji ve vyhřáté místnosti, dokud zcela neuschne.
 

Top