Nemoci koček

Nemoci u koček a možnosti očkování

Kočky patří spolu se psy k nejčastěji chovaným mazlíčkům nejen v českých, ale i v zahraničních domácnostech. Jsou skvělými společníky pro majitele, kteří nemají dost času na psa a dají raději přednost tomuto samostatnému chlupatému kamarádovi.

Bohužel s chovem koček přichází i risk různých onemocnění, jež mohou vašemu čtyřnohému miláčkovi pořádně znepříjemnit život, a proto jsme pro vás sepsali ty, se kterými se veterináři setkávají nejčastěji.
 

Zánět dásní

Blechy u koček, kočičí škrkavkyZánět dásní je předzvěstí blízké parodontózy, která může u koček vést až k vypadávání zubů. Kočky trpící touto nemocí mají zuby pokryté žlutým povlakem, páchne jim z tlamy a dásně mají opuchlé a začervenalé. Zánět je způsoben mnohdy zvýšeným počtem bakterií v ústní dutině kočky, která je krmena méně kvalitní stravou s vysokým obsahem sacharidů. Rychle se množící bakterie spolu se zbytky potravy vytváří zubní kámen, jenž poté tlačí na dáseň a dává za vznik zánětu, který se dále šíří do těla kočky a může způsobit problémy s ledvinami.

Jako prevence proti zánětu dásní je dobré kočce zuby pravidelně čistit pomocí zubního kartáčku a speciální pasty pro kočky. Dnes už rovněž zakoupíte v jakémkoli zverimexu různé granule, žvýkací pásky nebo kostičky se složením, které předchází tvorbě zubního plaku.
 

Zánět horních cest dýchacích

Záněty horních cest dýchacích jsou u koček poměrně častým onemocněním, jež může být způsobeno jak bakteriemi, tak i viry. Tyto nemoci se poměrně rychle šíří, takže pokud máte doma více než jednu kočku, nebo je-li váš mazlíček v kontaktu s ostatními kočkami z ulice, kde se zánět objevil, je dosti pravděpodobné, že se nakazí.

Příznaky onemocnění zahrnují mokrý čumák, horečku, apatii, nechuť k jídlu a zrychlené dýchání.

Pokud chcete těmto nepříjemnostem předejít, můžete svou kočku nechat proti některým typům zánětu horních cest dýchacích očkovat u veterináře. Pokud ale zjistíte, že vaše kočka nejspíše už nemocná je, nezoufejte – dostatek tekutin, antibiotika a izolace od ostatních zvířat by ji měly brzy postavit zpátky na nohy.
 

Střevní parazité

Pokud chováte doma kočku, tak je dost pravděpodobné, že jste tento nepříjemný problém u ní už museli někdy v minulosti řešit. Různé typy střevních parazitů napadají nejen venkovní, ale i zcela domácí kočky, jež tráví většinu života na gauči v obývacím pokoji. Zárodky červů jsou ukryty v písku v kočičích záchodech, v půdě, v tělech hmyzu a drobných obratlovců nebo třeba v kontaminované vodě a váš mazlíček v sobě tak může mít najednou i několik různých druhů hlístic, škrkavek či tasemnic.

Jako upozornění na to, že něco není v pořádku, může sloužit nafouknuté tělo kočky, ztráta apetitu, průjem nebo přímo červi objevující se v tělních výměšcích.

Na odčervení si můžete u vašeho veterináře vybrat různé druhy prášků nebo svou kočku nechat očkovat. Nezapomínejte rovněž na prevenci a dávejte pozor na to, co vaše kočka přes den konzumuje a kam chodí vykonávat potřebu.
 

Blechy

Blechy sice nepovažujeme za kočičí nemoc, přesto však mohou pěkně potrápit. Proto je důležité kočky odblešovat. Blechy totiž mohou přispět ke vzniku nemoci, jsou totiž původci různých onemocnění kůže.
 

Očkování a odčervení

Očkováním u koček ochráníte svou kočku před různými nemocemi. Očkování proti vzteklině není u koček povinné, ale určitě je také důležité. Odčervení je u koček také důležité, chráníte tak svou kočku a všechny, se kterými kočka přijde do styku, tzn. i lidi. Dospělá kočka se odčervuje dvakrát až čtyřikrát do roka.

Top