Odčervení koček

Odčervení kočky

Blechy u koček, kočičí škrkavkyOdčervení psů a koček patří k základním chovatelským úkonům. Správným a pravidelně prováděným odčervováním chráníme nejen svoji kočku, ale zabráníme i případnému nakažení lidí, dětí a ostatních členů rodiny. Mnoho vnitřních parazitů je totiž přenosných ze zvířete na člověka – mají tzv. zoonotický potenciál.

Někdy v průběhu života dostane téměř každá kočka červy. Jsou dvojího druhu: škrkavky a tasemnice. Můžete se jim vyhnout, pokud budete kočku pravidelně odčervovat, potřebné přípravky vám doporučí váš veterinář.
 

Škrkavky

Škrkavky žijí ve střevě a živí se částečně natráveným jídlem. To znamená, že kočka nedostává ze své stravy všechny potřebné živiny a následkem toho se u ní projeví známky zhoršeného zdravotního stavu. Bude mít matnou srst, naježený kožich a může mít i nafouklé břicho. U malého kotěte mohou být následky daleko dramatičtější než pouhá ztráta kondice, může se objevit průjem, zácpa nebo následná anémie, takže kotě vážně onemocní.

Vajíčka škrkavek vycházejí s výkaly a mohou bez velké péče o hygienu způsobit další zamořování.
 

Tasemnice

Infekci tasemnicí obvykle prozradí něco, co vypadá jako spirálovitá zrnka rýže a vyskytuje se v okolí análního otvoru. Jsou to zralé články tasemnice obsahující vajíčka.

V životním cyklu tasemnic hrají roli přechodného hostitele blechy, ty spolykají vajíčka, kočka sežere blechy, ve střevě se vajíčko uvolní a začne nový životní cyklus. Proto je důležité zbavovat kočku klíšťat a blech.
 

Proti červům je nejdůležitější prevence

Zvířata se mají chovat v suchých a zpevněných výbězích (voliéry pro kočky), pokud je chováme venku, pravidelně odstraňovat trus, udržovat úměrnou koncentraci zvířat a celkovou čistotu. Zvířata je třeba krmit kvalitními dietami, což je důležité pro správný rozvoj imunity hlavně u mladých zvířat, a nekrmit syrovým masem z neznámých zdrojů.

Zvířata by měla být pravidelně očkována a rovněž vhodné ošetření proti vnějším parazitům by mělo být samozřejmostí. A samotní majitelé a chovatelé zvířat by měli dodržovat základní hygienu při styku se zvířaty, aby zabránili rozvoji případných přenosných infekcí.
 

Jak často je třeba kočky odčervovat?

Koťata se odčervují podobně jako štěňata brzy po narození společně s matkou. První odčervení provedeme ve věku 14 dní odčervovací pastou, další odčervení vždy po 14 dnech a od 3 měsíců věku koťat odčervujeme každé 3 měsíce.

Důsledně bychom měli odčervovat zejména kočky žijící volně venku, protože zde se nejčastěji nakazí požíráním ulovených myší nebo po bleším kousnutí. Kočky chované pouze v bytech se mohou nakazit vajíčky přinesenými z venku např. na obuvi. Kočky v domácnostech by se měly odčervit každých 6 měsíců a venkovní kočky nejméně každé 3 měsíce.
 

Čím kočky odčervit?

Odblešení koček, tasemnice u kočekOdčervovací preparáty, které se používají k odčervování psů a koček, existují ve formě pasty, tablet a jako spot on. Liší se tedy způsobem aplikace, ale i svým odčervovacím spektrem. Po určité době používání by se měly preparáty obměnit z důvodu možného vytvoření rezistence (imunitní systém si na látky zvykne a odčervovací systém tedy přestane fungovat).

Pasta se používá především u koťat. Většinou působí pouze proti škrkavkám, nikoliv proti tasemnicím. To by mělo být dostačující u mláďat, nikoliv u dospělců. Působí pouze jednorázově, proto musíme odčervování v pravidelných intervalech opakovat.

Tablety mají širokospektré působení proti mnoha vnitřním parazitům a používají se u dospělých zvířat asi nejčastěji. Opět působí pouze jednorázově a odčervování se musí v pravidelných intervalech opakovat.

Spot on je ampule s účinnou tekutinou uvnitř, která se aplikuje přímo na kůži mezi lopatky zvířete. Tyto preparáty působí delší dobu, obvykle 1 měsíc, a působí nejen na vnitřní parazity, ale také na mnoho vnějších parazitů.   

Při podávání těchto preparátů je třeba řídit se radami veterinárního lékaře, případně dbát pokynů výrobce. Musíme respektovat hmotnostní kategorii zvířete, protože většina preparátů se podává na základě hmotnosti. Pokud bychom podali menší dávku, riskujeme vytvoření rezistence a tedy nižší účinnost preparátu.
 

Top