Antiparazitika pro kočky

Antiparazitika pro kočky

Klíšťová sezona má obvykle dva vrcholy – na jaře a pak na konci sezony s příchodem chladnějších podzimních teplot. Klíšťata i bodavý hmyz mohou přenášet až přes stovku nejrůznějších nemocí. Mezi nejčastější z nich patří lymská borelióza, postihující pohybovou a nervovou soustavu, či klíšťová encefalitida. Hrozbou však mohou být i méně častá onemocnění, mezi něž lze zařadit ehrlichiózu, způsobující snížení množství bílých i červených krvinek, babesiózu, způsobující rozpad červených krvinek, či hemobartonelozu, postihující hlavně kočky. Všechna tato onemocnění mohou výrazně problematizovat život vašeho domácího mazlíčka, proto je potřeba ho co nejvíce chránit pravidelnými prohlídkami a vhodnými přípravky.
 

Prevence proti blechám i klíšťatům

Nejlepší ochranou je prevence v podobě nejrůznějších přípravků proti klíšťatům a blechám. K nejpoužívanějším z nich patří antiparazitální obojky a kapky spot-on.

Antiparazitika pro kočkyVybrané spot-on přípravky mají výhodu v počtu různých parazitů, před kterými zvíře chrání (zbaví zvíře nejen klíšťat, ale také blech a všenek). Spot-on přípravky ve formě pipet, které se aplikují zvířeti přímo na kůži, účinkují zhruba jeden měsíc. Mezi osvědčené značky patří například Frontline, Fipron či Flevox. Repelentní spreje mají kratší výdrž.

Obojky poskytují ochranu až na několik měsíců. Pro psy i kočky je určen například obojek Foresto, který po dobu až 8 měsíců odpuzuje a hubí klíšťata a jejich larvy a nymfy. Působí také proti dospělým blechám ve všech jejich vývojových stádiích.

Jako jediný svého druhu působí obojek Foresto repelentně proti klíšťatům. Jedna z obsažených účinných látek způsobí tzv. hot foot efekt neboli efekt rozpálené plotny, který znemožní setrvání parazita na kůži psa či kočky. Účinné látky postupně napadají nervový systém škůdce, paralyzují ho, takže není schopen proniknout do kůže zvířete a sát krev. Nemůže tak dojít k přenosu některého ze závažných infekčních onemocnění. Posléze klíště vlivem repelentního účinku přípravku uhyne.

Díky účinným látkám je zároveň bezpečný i pro štěňata od 7 týdnů věku a koťata od 10 týdnů věku. Obojek je voděodolný a lze jej zakoupit ve dvou velikostech – pro kočky a malé psy a pro větší psy. Výhodou je, že je zcela bez zápachu.
 

Pozor, některá antiparazitika jsou sice vhodná pro psy, ale rozhodně ne pro kočky

Nedá se jednoznačně říci, který přípravek je nejlepší, neboť se jejich účinnost individuálně liší. Antiparazitikum je vždy nutné na zvířeti vyzkoušet a sami zjistíte, jak na něj reaguje. Jednotlivé přípravky můžete kombinovat. Mezi majiteli zvířat je poměrně oblíbená kombinace obojku a spot-onu. Vždy se však musíte řídit pokyny a doporučením výrobce nebo se poradit s veterinářem, abyste vaše zvíře nepředávkovali.

Klíšťová sezona pro kočky a psyNěkteré přípravky jsou určené jen pro psy a jsou vysloveně toxické pro kočky! Například přípravky s obsahem permethrinu - tato látka je totiž pro kočky extrémně jedovatá! I proto je nutné číst příbalový leták před jejich použitím. Tak jako každý lék i antiparazitika mohou mít interakce s jinými látkami a léky, je tedy opravdu nutné číst pozorně příbalový leták nebo se poradit s veterinářem.

Důrazně se proto nedoporučuje kombinovat více spot-on přípravků, neboť obsahují vyšší koncentraci antiparazitárních látek. Musíte si uvědomit, že kombinace přípravků nezaručuje jejich vyšší účinnost. Zvláště u dermatologických pacientů je často narušena distribuce antiparazitika po kůži zvířete a jeho účinnost se výrazně snižuje.

Antiparazitika jsou volně prodejná u veterinářů, v lékárnách nebo v obchodech s chovatelskými potřebami. Žádný z přípravků však nelze považovat za stoprocentní, proto je důležité po každé vycházce a po každém pobytu v přírodě vašeho mazlíka důkladně prohlédnout.
 

Top