Antiparazitní obojky

Obojky proti klíšťatům a blechám

Základním pravidlem boje proti parazitům je udržovat prostředí, kde kočka žije, v čistotě. Sebevíc prášku nebo spreje nepomůže, nebudete-li toto pravidlo dodržovat, protože mnoho parazitů žije nebo klade vajíčka mimo kočku a přežívá v dobře vytápěných moderních domech.

Sprejem bychom měli dezinfikovat nejen kočku, ale i její pelech a všechny její potřeby.

U vesnických koček se někdy vyskytují ovčí klíšťata. Připomínají malé modrošedé otoky a sají kočce krev. Napadení mnoha klíšťaty může způsobit anémii.
 

Blechy u koček

Blechy jsou nejběžnějšími kožními parazity. Blechy mohou přenášet boubel tasemnic. Přítomnost blech v srsti se projevuje trvalým škrábáním a malými černými tečkami, což je bleší trus. Některé kočky jsou na bleší bodnutí alergické.

Obojek proti blechám by měl mít elastickou část a po několika měsících je třeba jej vyměnit, protože ztrácí účinnost.

Kočičí obojky proti blechámNedávejte kočce obojek proti blechám bezdůvodně a sundejte jej, jakmile blechy v domě zlikvidujete. Obojky proti blechám zajišťují trvalé působení insekticidu, ale měly by být pouze doplňkem a nikoliv jediným opatřením proti blechám. Insekticid v obojku může někdy způsobit podráždění kůže. Proto jakmile obojek kočce sundáte, zkontrolujte kůži pod ním, zda není podrážděná. V takovém případě je třeba zkusit jiný obojek, jinou značku, a pokud i přes to bude podráždění přetrvávat, pak je třeba navštívit veterináře, aby vyšetřil, zda kočka netrpí alergií.

Kočky jsou velmi citlivé vůči mnoha insekticidním prostředkům, proto u všech přípravků dodržujte návod k použití.
 

Repelentní obojky proti klíšťatům

Jako jediný svého druhu působí obojek Foresto repelentně proti klíšťatům. Jedna z obsažených účinných látek způsobí tzv. hot foot efekt neboli efekt rozpálené plotny, který znemožní setrvání parazita na kůži psa či kočky. Účinné látky postupně napadají nervový systém škůdce, paralyzují ho, takže není schopen proniknout do kůže zvířete a sát krev. Nemůže tak dojít k přenosu některého ze závažných infekčních onemocnění. Posléze klíště vlivem repelentního účinku přípravku uhyne.
 

Top