Dvířka pro kočky

Průchozí dvířka pro kočky

Toto důmyslné a přitom jednoduché zařízení umožňuje našim čtyřnohým přátelům svobodu pohybu. Kočky si mohou samy rozhodnout, kdy chtějí odejít na zahradu, terasu nebo balkon a posléze mají stále otevřené dveře k návratu.

Údajně to byl samotný Isaac Newton, jehož kocour kdykoliv chtěl jít ven, vždy mňoukal u dveří a vytrhoval tak svého pána z vědeckého bádání. Aby měl vynalézavý Newton konečně klid, vymyslel kočičí dvířka, díru do dveří se záklopkou.
 

Podle čeho vybírat dvířka pro kočky?

Automatická dvířka pro kočkyV současnosti je na trhu k dostání celá řada důmyslných dvířek, jež zamezují průvanu, úniku tepla či vstupu nezvaných hostů. Jednoduchá varianta dvířek umožňuje i vstup cizích koček, které umějí dvířka používat. Proto je samozřejmě lepší vybírat dvířka kvalitnější, byť i dražší. Většinou však potenciální návštěvníky odradí pach vaší kočky.

K dostání jsou vychytanější dvířka s magnetickým zámkem nebo dokonce elektronická, která umožňují vstup pouze kočce, která má v obojku magnet nebo čip s kódem.

Při výběru dvířek si ověřte, že jsou dvířka také uzamykatelná. Jistě nastane období (rekonvalescence, říje), kdy chcete mít kočičku doma pod kontrolou.

Pro kočku jsou příjemnější průhledná dvířka, může si totiž zkontrolovat, zda je vstup či odchod bezpečný.
 

Jak naučit kočku používat kočičí dvířka?

Kočku je nutné na funkci dvířek a jejich používání naučit. Zpočátku zajistěte dvířka tak, aby byla stále otevřená (poslouží k tomu třeba izolepa nebo kolíček na prádlo). V případě elektronických dvířek nebo dvířek s magnetem přelepte nebo vypněte uzamykací zařízení. Nechte kočku, aby si sama otevřená dvířka očichala a seznámila se s nimi. Mnohdy stačí, když ji několikrát prostrčíte skrz a budete na ni volat jménem. Velkým lákadlem je i oblíbený pamlsek, který čeká za dvířky.

Při nácviku procházení dbejte, aby otevřená klapka nespadla, způsobený šok by mohl dobu nácviku výrazně prodloužit.

Po pár dnech postupně záklopku snižujte, až zůstane jen asi 8 cm mezera a kočka bude muset na záklopku sama zatlačit, aby se dostala skrz. Jakmile kočka princip pochopí a sama průchod dvířky zvládá, spusťte záklopku úplně a kočka ji pak už obvykle zvládne sama otevřít.

O nebezpečích, která na kočky číhají venku, se netřeba rozepisovat. Proto by si měl nejprve každý majitel kočky promyslet, zda chce svému mazlíčkovi opravdu poskytnout volnost.

Top