Cestování s kočkou

Cestování s kočkou

Přeprava kočkyV době dovolených jistě spousta majitelů koček řeší otázku, jak to zařídit s cestováním. Varianty jsou dvě, buď kočku necháte doma, nebo ji vezmete sebou. V prvním případě se musíme zamyslet nad tím, zda prostředí, kam se na dovolenou chystáme, bude pro kočku vhodné. Například u moře, kde by kočka byla celý den zavřená v jednom špatně klimatizovaném pokoji, by se asi moc dobře necítila a zažívala by velký stres. V tomto případě bude nejlepší, když kočku necháme po dobu naší dovolené doma.
 

Když necháváme kočku doma

Ideální je zajistit kočičce někoho, kdo se v našem domově provizorně ubytuje, protože tak se nejlépe podaří dodržovat denní režim, na který je kočka zvyklá. Pokud to není možné, zajistíme kočce člověka, který bude pravidelně docházet a obstará kromě naplnění kočičích misek, vyčištění záchůdků i trošku rozveselení. Ideální je, když bude s kočkou vlídně promlouvat a využije kouzla hry. Pokud si v době naší nepřítomnosti bude s kočkou hrát, nebude se cítit tak opuštěná a odstrčená.

Je dobré nezapomenout se s ní pomazlit. Vyvarujeme se tak nezájmu po návratu domů. Kočky jsou stvoření hrdá a dokážou se na dlouhou dobu urazit, a pokud bychom ztratili jejich důvěru, zpět bychom ji získávali jen velice těžko.
 

Cestujeme s kočkou

Pokud se přece jen rozhodnete vzít kočku s sebou, měli byste dobře zvážit, jak zvládne cestu. Většina koček nerada cestuje. Je možné naučit kočku cestovat, ale vyžaduje to notnou dávku trpělivosti. Je ideální přivykat na to už malé kotě.

Plánujete-li delší cestu, kočku 5–6 hodin předtím nekrmte ani nenapájejte. Den před cestou ji nekrmte projímavou stravou. Vhodné jsou lehké druhy masa, například drůbež.

K převážení kočky se nejlépe hodí kočičí transportka. Existuje jich celá řada. Nejlepší jsou přepravky z plastické hmoty s kovovými dvířky. Jsou vzdušné, bezpečné, pohodlné, dají se dobře umývat a jsou dobře uzavíratelné. Je samozřejmě možné použít transportku proutěnou, ale ta musí mít dobrý uzávěr, aby se z ní kočka nedostala.

Do přepravky je ideální dát vyměnitelnou podložku, při dlouhých cestách umístíme do transportky také malou kálecí misku.

Přepravku s kočkou nikdy nenecháváme stát v průvanu nebo na přímém slunci, protože kočce hrozí přehřátí. V zimním období je dobré dát do přepravky teplou přikrývku. Je třeba počítat s tím, že kočka se nemůže příliš pohybovat, takže by mohla lehce prochladnout. Při delší cestě je vhodné kočku kontrolovat, podle potřeby měnit podložku a dát jí trochu napít. Pokud je to možné, vypustíme kočku na chvíli ven z transportky a nabídneme jí toaletu. Ke krátkému protažení těla poslouží kšíry a vodítko.

Cestování a přeprava koček
V autě nikdy kočku nepřevážíme na volno
. Můžete tak ohrozit nejen její zdraví, ale také bezpečnost celé posádky vozu. Pokud ji i přesto chcete mít v prostoru auta, nikoliv v kufru, pak je nutné, aby byla kočka v postrojku připnuta pomocí speciální karabinky k pásu zadního sedadla. Ten zajistí, že se zvíře nebude volně pohybovat po vozidle a na druhou stranu bude mít dokonalý rozhled o dané situaci v autě i mimo něj.

Některé kočky snáší cestování opravdu velmi špatně. V takovém případě je třeba podat před cestou uklidňující léky. O vhodném preparátu a dávkování se vždy poraďte s veterinářem.
 

Top