Obojek či postroj?

Jak naučit kočku na obojek nebo postroj?

Pro kratší cesty a procházky mohou kočky dostat obojek a chodit na vodítku jako pes. Některé se chůzi na vodítku snadno naučí, stejně tak i nošení obojku. Pravidlem je ale začít s tím hned od kotěte. U starší kočky by mohl nastat problém, že by si na tuto, pro ni novinku, jen těžce zvykala.

Volně pobíhající kočky by obojek nebo postrojek nosit neměly, protože by se za něj někde při svých toulkách mohly zachytit a uškrtit. Hodí se však pro kočky, které rády loví ptáky, malý zvoneček nebo chrastítko na obojku ptáka vyplaší dřív, než se zvíře dostane do jeho blízkosti. Kočka je šelma a pro její pohled na svět bychom jí neměli ubírat právo zažívat nové, dobrodružné výpravy, třeba i s obojkem na krku pro její bezpečnost.
 

Vyberete si pro vaši kočku obojek, nebo postroj?

Kočičí obojky a popruhy pro kočky

Rozdíl mezi obojkem – které kočky moc nemusí – a postrojem je celkem malý a pro kočky je postroj jistě příjemnější. Je pevnější a kočce se v něm jde lépe.

Obojky pro kočky musí být z elastického materiálu, alespoň jejich část, aby se z něj v případě nebezpečí mohla kočka vyvléknout. Také nesmí být moc utažené. Mezi obojkem byste měli prostrčit dva prsty – potom je bezpečný.

Perské kočky by neměly nosit obojek vůbec, protože jím trpí kvalita osrstění v okruží. V těchto případech se lépe hodí postrojek. Je to v podstatě obojek zapínaný vespod na prsou, nikoliv na krku.
 

Jak naučit kočku chodit s obojkem či postrojem?

Kočka by si měla na obojek zvykat pomalu a postupně. Nejdřív jej nechte několik dní u ní v pelíšku, aby si ho mohla náležitě očichat, zvyknout si na něj a označit ho za svůj pachovými žlázkami. Potom obojek kočičce navlékněte, jen na několik minut, a odměňte ji za to nějakým dobrým pamlskem. Pokaždé, když se kočka ocitne v obojku, připravte jí nějaké hezké zážitky, aby měla tuto činnost spojenou s něčím příjemným.

Každý den prodlužujte dobu, kdy má kočka obojek, dokud si na něj nezvykne.

Může to trvat velmi dlouho, záleží na kočce a jejím odhodlání a osobní sympatii k tomu kusu čehosi neznámého na krku. Naučit chodit kočku s obojkem či postrojem rozhodně není záležitost snadná a rychlá. Kočka není pes, který obojek přijme bez váhání, musíte jí dát čas si zvyknout. Obojek si snad nechá líbit jen kočka neuvěřitelně líná či stará, které už nějaký odpor nestojí za to. Je samozřejmé, že záleží na tom, jakou má která kočka povahu, bojovná se bude pochopitelně bránit zuby nehty, udělá vám ze života peklo a jistě v tomto souboji vyhraje, o tom nepochybujte. Bázlivou kočku nemusíte po takové pro ni nepříjemné proceduře několik dní najít...
 

Kdy lze kočku připnout na vodítko?

Když se bude kočka po bytě pohybovat celkem spokojeně s obojkem na krku, můžete zkusit k obojku připnout vodítko. Zatím jen doma v obýváku.

Zapomeňte na to, že si s kočkou můžete vyjít jako se psem. Určitě nepůjde na vodítku vzorně a rozhodně ne klidně. Musíte respektovat kočičí náturu a její přání a pocity. Pokud se na vodítku škube, nejspíš se jí vaše počínání moc nelíbí. Musíte zpomalit. Musíte kočce dát čas, aby si na cizí věc na svém těle zvykla a aby ji vnímala jako předehru něčeho, co se jí zamlouvá. Pokud zvládnete vy i kočka i tento další nelehký úkol, máte téměř vyhráno.
 

Top