Březost koček

Březost u koček

Rozmnožování obyčejných koček je snadné, ale dříve, než dovolíte své kočce se spářit, ujistěte se, že pro budoucí koťata můžete zajistit domov. Pokud vaše kočka žije převážně venku a nechcete, aby měla koťata, nechte ji co nejdříve vykastrovat.

Jak dlouho trvá březost u kočekPáření ušlechtilých koček je třeba pečlivě plánovat, abyste zajistili, že získáte vrh čistokrevných a prodejných koťat. Nemáte-li zkušenosti, měli byste se poohlédnout po zkušeném chovateli, s nímž budete spolupracovat. Vyhledat vhodného chovného kocoura trvá někdy velmi dlouho, proto začněte dlouho předtím, než vaše kočka přijde do říje. Dříve než pustíte zvířata dohromady, požádejte majitele o písemné potvrzení o očkování a o nepřítomnosti viru kočičí leukemie. Sami mějte po ruce tytéž dokumenty. Obě kočky musejí být dokonale zdravé.
 

Jak poznat, že je kočka březí?

Během několika dní po krytí u kočky obvykle ustane cyklus říje. Pokud došlo k oplodnění vajíček, březost nastává okamžikem usídlení oplodněných vajíček v děloze.

Existují neklamné známky svědčící o tom, že vaše kočka je březí. Za tři až čtyři týdny se jí zvětší bradavky a současně zrůžoví nebo zčervenají. Koťata v děloze jsou velmi maličká, ale jsou uzavřena v pevném pouzdru vyplněném tekutinou, které lze nahmatat jako malou a měkkou kuličku. Neprohmatávejte břicho své kočky, ale svěřte tuto činnost veterináři. Kočka se brzy začne zakulacovat a přibírat na hmotnosti. Někdy začne vykazovat známky mateřského chování, nosí s sebou hračku a snaží se o ni pečovat jako o kotě.
 

Březost kočky trvá v průměru 65 dní

Březí kočka potřebuje plnohodnotnou, dobře vyváženou dietu. Veterinář vám může také doporučit přikrmování v posledních týdnech březosti. Počet denních dávek potravy by se měl postupně asi od pátého týdne březosti zvyšovat.

Poraďte se s veterinářem o podávání tablet na odčervení.
 

Zdravá kočka zůstane aktivní i během březosti

Kočka může chodit ven, je dost pravděpodobné, že bude o dost hravější. Může skákat a šplhat, i když se její aktivita bude postupně snižovat.

Asi týden před porodem začne být kočka neklidná a po celém domě začne budovat hnízda, ve skříních, zásuvkách, dokonce pod přikrývkou ve vaší posteli. Nabídněte jí několik měkce vystlaných krabic, z nichž si jednu vybere. Naplňte ji dostatečným množstvím papíru. S blížícím se porodem její neklid vzroste, je možné, že začne trhat podestýlku.

Dále nastává samotný porod.
 

Top