Antikoncepce pro kočky

Antikoncepce pro kočky

Antikoncepce u koček, hormony pro kočkyLidé mají doma raději kočky než kocoury, aby se vyhnuli kocouřím potulkám a rvačkám. Hlavní nevýhodou kočky v domě je ale okolnost, že pokud jí dovolíte vycházet ven, bude vás v pravidelných intervalech obšťastňovat koťaty. Jestliže nehodláte vychovávat její potomstvo nebo hledat koťatům nový domov, měli byste ji nechat kastrovat nebo uvažovat o antikoncepci.
 

Pro jaké kočky je antikoncepce vhodná?

Pokud se někdy rozhodnete po své milované kočce chtít potomky, při užívání antikoncepce můžete kdykoliv kočku nechat znovu zabřeznout.

Jako všechno mají i tato farmaceutika svá pozitiva a zápory. Kočky jsou velice citlivé na zásahy do metabolismu. Je na každém majiteli, jak tento problém vyřeší po stránce finanční i etické.

Jde o sázku do loterie, která se podmíněna například genetickými vlivy nemusí vyplatit, ale není to pravidlem. Existuje mnoho výjimek, které vyvracejí pravidlo zdravotních komplikací a pro mnoho koček je antikoncepce nejschůdnějším řešením. Mnoho koček, které užívají injekce již několik let, se dožívá pokročilého věku a žádné zdravotní komplikace se u nich doposud neprojevily.
 

Injekce, nebo pilulky?

Injekční hormonální přípravky potlačují u koček říji. Jejich aplikaci je nutné provést v době pohlavního klidu, v krajním případě při prvních příznacích říje. Hormony fungují na 3–5 měsíců a pak je třeba injekci opakovat.

Cenově se injekční podání pohybuje zhruba kolem 130 Kč na čtvrt roku, perorální podání pilulek obvykle začíná na patnácti korunách za týden. U koček však bývá obtížnější aplikace pilulek, jelikož svou svéhlavostí medikamenty rády vyplivují.

Kastrace vyjde při propočtu na celý život kočky o něco levněji, z pohledu mnohých je však antikoncepce humánnější než radikální chirurgický zásah.
 

Většina veterinářů hormonální antikoncepci nedoporučuje

Mnozí veterináři antikoncepci zásadně nedoporučují a raději volí kastraci. Je nutno předeslat, že hormonální antikoncepce není pro kočky ideální a už vůbec ne dlouhodobě možné řešení pro předcházení říje. Steroidní hormony, které se k antikoncepčním účelům používají, bohužel negativně ovlivňují hned několik důležitých metabolických procesů. Mezi nežádoucí účinky patří hnisavé záněty dělohy, nádorová onemocnění mléčné žlázy a dělohy, obezita často spojená se závažnou metabolickou poruchou vstřebávání cukrů – diabetem a poruchy funkce ledvin.

Již po jediné injekci může dojít k poškození zdraví zvířete, proto většina veterinářů hormonální antikoncepci nedoporučuje.
 

Top