Kastrace koček

Kastrace koček a kocourů

Pro většinu koček, které se mají stát domácími mazlíčky, bude nejlepší, co pro ně můžeme udělat, dát je vykastrovat. Nekastrovaný kocour, který vede volný toulavý život, bude na obtíž nejen naší domácnosti, ale i našim sousedům. Hárající samice bude stejně hlučná, ne-li hlučnější, než samec a v porovnání s dítětem, které nepřetržitě křičí, bude ještě hlasitější. Pokud nemáte na mysli nějaký určitý chovatelský program nebo nemáte zajištěné domovy pro všechna případná koťata, je kastrace to nejrozumnější a nejzodpovědnější, co můžete udělat.
 

Jak kastrace kočky či kocoura probíhá?

Kastrování koček, kastrování kocourůKastrace je jednoduchá operace, která u samce zabere jen málo času. Řezem, který se provádí na šourku, se každé varle vyjme zvlášť a přeruší se chámovod. Nakonec je rána zašita.

U samice je nutno rozříznout břicho, ale ani v tomto případě netrvá operace dlouho. Řez bývá veden středem břicha. Při operaci, která se provádí v celkové anestezii, jsou odstraněny vaječníky a děloha a nakonec je operační rána zašita.

Mnozí veterináři používají vstřebávací chirurgické nitě, takže se k němu na vyndávání stehů nemusíte vracet. Zvířata se po operaci rychle zotavují. Kocour bude po příchodu domů obvykle vzhůru a bude běhat, zatímco samice bude na rekonvalescenci potřebovat asi dvacet čtyři hodin.
 

Kdy je vhodné kočky kastrovat?

Kastrovat kočku můžete prakticky kdykoliv. V případě starší kočky je ideální konzultovat její stav s vaším veterinářem.

Kočky nejsou vázány žádnou morálkou a pojímání sourozenců (např. když je kocour předčasně vyspělý) mezi sebou není nic neznámého. Pokud si koupíte dvě kočky současně, sledujte, kdy se objeví první známky hárání nebo byste se mohli stát chovateli dříve, než se nadějete.
 

Top