Učíme psa na vodítko

Jak naučit psa chodit na vodítku

Jedním ze základních bodů ve výchově psa je i chůze na vodítku. Nejedná se o zrovna jednoduchý úkol – štěně na vodítku nechce poslouchat, tahá a kouše.
 

Nejprve psa zvykneme na obojek

Jak odnaučit psa tahat na vodítkuJe potřeba, aby si pes na obojek zvykal od už od útlého věku. První vycházky s vodítkem trénujeme již od 2. nebo od 3. měsíce. Tedy jakmile si domů přivedeme štěně.

Je lepší ho po čase u vás stráveném navykat na obojek. Obojek mu připneme při nějaké příjemné chvíli – u jídla či při hraní, ale nesmí ho škrtit. Je lepší, aby mu trochu plandal. Pejskovi ze začátku bude obojek vadit, a tak je dobré ho v době nasazeného obojku zabavit, aby neměl čas na drbání. Při hraní na to zapomene a ani mu nedojde, že obojek má.
 

Je čas na vodítko

Až si zvykne na obojek, nasadíme mu vodítko. Dáme mu kratší a pevné vodítko. Samonavíjecí není pro štěně vhodné. Pejska necháme vodítko prozkoumat. Jakmile si pes vodítko prozkoumá, jdeme se s ním projít, nejlépe někam mezi lidi a jiné psy.

Nechte vodítko lehce prověšené, aby měl pes volnost, ale přitom bude dostatečně omezen v pohybu, pokud rychle změní směr. To pak lehce za vodítko zatahejte, abyste čtyřnohému kamarádovi ukázali, kam má jít. Pokud na vaše tahání nereaguje, jděte na délku vodítka napřed a pejska přivolejte. Jestli pes slyší na svoje jméno, jistě nadšeně přiběhne. Pochvalte ho a nezapomeňte mu za odměnu dát pamlsek.
 

S pejskem na první procházce

Při prvních procházkách na štěně mluvte a snažte se ho rozptýlit, aby zapomnělo na pohyb omezující vodítko. Nezapomínejte také na přestávky – štěňata, stejně jako malé děti, neudrží pozornost dlouho. Dejte pejskovi na klidném místě chvilku volna a dopřejte mu svobodný výběh. Odpočine si a za pár minut můžete v učení opět pokračovat.
 

Při vodění na vodítku by měla platit tato pravidla:

  1. Trasu určujete vy a ne pes.
  2. Vodítko držíte v pravé ruce, levou jej přidržujte.
  3. Pes by vodítko neměl kousat.
  4. Za každý uposlechnutý povel psa chválíme.
  5. Když jde pes u levé nohy – chválíme dvakrát tolik.
  6. Vodítko má být lehce prověšené.
  7. Nenechte psa, aby vás na vodítku tahal.
  8. Nezapomínejte i na volný pohyb.
  9. Zvykejte psa na dopravu, děti a jiné zvuky.
10. Měňte trasu procházek.

Top