Péče o uši psa

Jak pečovat o uši psa?

Jednou týdně je třeba zkontrolovat, zda má váš pes čisté uši a jestli mu příjemně voní. Zvláště u psů s dlouhýma zavěšenýma ušima se ve vlhkém počasí mohou v uchu velmi snadno množit bakterie, plísně a roztoči. U těch psů, kteří mají uši vzpřímené, zase hrozí, že jim do ucha pronikne cizí těleso (například částečky obilí).
 

Pravidelné čištění uší psa

Pokud je ucho znečištěno mazem, musíte je vyčistit. Používejte k tomuto účelu speciální kapesníček, neroztřepený a napuštěný nealkoholickým rozpouštědlem. Lahvičku s čistým prostředkem předem zahřejte v dlaních, aby studená tekutina psovi nevadila. Vyčistěte jen vnější ucho a boltec, nesnažte se proniknout do zvukovodu a dbejte na to, abyste tam špínu a maz sami nenatlačili. Proto byste také neměli používat vatové tyčinky, ale prostě jen vytřít vnější ucho.

Cizí těleso v uchu psaChlupy ve zvukovodu mohou psa lechtat a tím ho svádět ke škrábání, kromě toho jsou příznivé pro rozvoj infekce v uchu. Odstraňte je pinzetou nebo speciálními kleštičkami na vytrhávání chlupů.

Přirozeně to také můžete nechat na pracovnících psích salonů nebo na veterináři. Ti vám také vysvětlí, jak postupovat, pokud jdete čistit uši poprvé.
 

Jak tedy uši psa správně vyčistit?

1) Psí ucho uchopte mezi prsty a natáhněte ho nahoru tak, aby se ušní kanál napřímil.

2) Do otvoru zvukovodu opatrně vsuňte nástavec od speciálního ušního spreje nebo kapek a lahvičku stiskněte (dodržujte dávkování, které uvádí výrobce), aby se ušní kanál naplnil tekutinou. Pokud vás trápí obavy, že poraníte bubínek, je to zbytečné. Psi mají ušní kanálek zalomený a dostat se k bubínku je při běžném čištění téměř nemožné. Ucho byste měli stále držet, aby tekutina natekla dovnitř.

3) Velmi důležitou součástí samotného čištění je správná „masáž“, která slouží k mechanickému odstranění nečistot. Po vstříknutí tekutiny ucho promněte v místě, kde vyrůstá z hlavy. Při „masáži“ musíte vnitřní strany ušního kanálu třít o sebe, aby se špína uvolnila. Měli byste slyšet mlaskavý zvuk (jestliže ucho „nemlaská“, je málo naplněné čisticím přípravkem nebo ho masírujete špatně).

Mechanické rozrušení usazeného kalu je opravdu důležité, pouhé vykapání boltce, byť z vnitřní strany, řádné vyčištění nezaručí.

Jakmile zvíře propustíte, rádo se otřepe, čímž se uvolní kapky i s rozpuštěnou špínou (ideální je, když uši čistíte na zahradě). Zapomeňte na dočišťování uší vatou, uvolněná vlákna by mohla ucho podráždit! Ucho můžete lehce otřít čistým látkovým kapesníčkem.
 

Kdy vyhledat veterináře?

Cizí tělíska usazená ve vnějším uchu jdou většinou velmi opatrně odstranit sama. Ovšem cizí předměty ve zvukovodu by měl odstranit veterinář.

Vyhledat byste ho měli i v případě, když jsou uši znečištěné tmavým sekretem, hodně páchnou, něco z nich vytéká, případně jsou na nich patrné otoky, zatvrdliny nebo hematomy, když pes často klepe hlavou, drží ji na stranu nebo si ucho často škrábe.
 

Top