Čokoláda u psů

Proč psi nemůžou čokoládu?

Čokoláda je oblíbeným pamlskem mnoha lidí. U psů však působí jako jed. Obsahuje totiž alkaloid theobromin, který trávicí systém psa nedokáže zpracovat. Pokud pes pozře větší množství čokoládové pochutiny, následuje prudká otrava a často i smrt.

Lékaři upozorňují, že nebezpečné je i dlouhodobé krmení psa čokoládou v menších dávkách. U takového zvířete lze očekávat nepříznivé změny orgánů, týká se to především ledvin, na jejichž selhání může pes po nějaké době zemřít.

Vysoký obsah tuku v čokoládě může kromě toho vyvolat zánět slinivky břišní.
 

Jak se otrava alkaloidy z čokolády projevuje?

Nejprve se objevuje neklid a nárůst aktivity, dále dochází ke zvracení, zrychlenému dýchání, častému močení, poruchám srdečního rytmu, třesu až křečím. Pokud dávka přesáhne smrtelnou hranici, může dojít až k úhynu zvířete pro srdeční zástavu. Riziko otravy dále zvyšuje současné onemocnění srdce, které může prohlubovat citlivost k poruchám srdečního rytmu.
 

Co dělat, když dojde k pozření čokolády?

Pokud je zvíře „přistiženo při činu“, je nejlepším krokem vyvolání zvracení. Dále je možné podat aktivní uhlí v dávce 7 tablet na kilogram živé hmotnosti.

Psi a čokoláda, čokoláda u psůPokud pouze nalezneme prázdný obal od čokolády nebo už se u zvířete začnou projevovat klinické příznaky otravy, je důležité co nejrychleji vyhledat veterinárního lékaře. Nemůže sice aplikovat žádný speciální protijed, ale i terapií příznaků otravy (tlumení křečí, léčba poruch srdečního rytmu, aplikace infuze pro rychlejší vyplavení toxinů) může zachránit život.

Prevence otravy čokoládou je jednoduchá – zabezpečit čokoládu tak, aby se k ní zvířata nedostala, a samozřejmě nepodávat jim čokoládu záměrně, jako pamlsek. Existuje celá řada pochoutek určených právě pro psy nebo kočky, tak proč riskovat jejich zdraví podáváním čokolády.
 

Nápoje s kofeinem také nemají u psa co dělat

Smrtelná dávka kofeinu je pro psa i kočku okolo 150 mg na kilogram tělesné hmotnosti, theobrominu pak 250 mg na kilogram tělesné hmotnosti. Nebezpečí otravy představují hlavně čokolády s vysokým obsahem theobrominu. Např. 100g tabulka čokolády na vaření představuje smrtelnou dávku pro psa o hmotnosti 6 kilogramů.
 

Psi by měli jíst sladkosti ve velmi omezené míře

Nebezpečí spojené s čokoládou neznamená, že by pes neměl vůbec jíst sladké. V omezené míře mu sladkosti nemohou uškodit. Důkazem toho je fakt, že ve volné přírodě psovité šelmy samy občas vyhledávají zralé ovoce.
 

Top