Antiparazitika pro psy

Výběr antiparazitik pro psa

Pokud jste se stali majitelem psa, je zcela nezbytné řešit i otázku parazitů a jak před nimi psa ochránit.

Vybírat můžete mezi různými druhy antiparazitik a jejich rozličnými značkami. Může se jednat o obojky proti klíšťatům a blechám, spot-on pipety, spreje a kapky či nejrůznější odpuzovače. Některé z nich jsou vyrobeny na zcela přírodní bylinné bázi. Jednotlivé přípravky mají rozdílnou dobu působnosti.

Při výběru vhodného antiparazitika záleží na prostředí, ve kterém váš pejsek žije. Obojky jsou vhodnější pro psy pobývající venku. Pro psy, kteří bydlí s vámi v bytě nebo domě, jsou vhodnější spíše repelenty nebo pipety. A pokud navíc sdílíte domácnost s kočkou, poraďte se raději s veterinářem – některé látky obsažené v psích antiparazitikách jsou pro kočky nebezpečné.

Přípravky proti cizopasníkům chraňte vašeho mazlíčka v jejich nejaktivnějším období, a to od jara do podzimu.

 

V jaké podobě psí antiparazitika existují?

Antiparazitika pro psyVýhoda obojku tkví především v dlouhé době působnosti, a tudíž i minimu práce z naší strany. Obojek psovi nasadíte a sundáte až po několika měsících. Samozřejmostí je jeho dostupnost v různých velikostech pro malá, střední a velká plemena. Navíc je pozvolné uvolňování účinných látek z obojku k psímu organismu šetrnější než v případě jiných farmaceutických přípravků. Obojky jsou voděodolné, uzpůsobené k trvalému nošení.

Spot-on pipety neboli kapky se aplikují za krk zvířete (stačí jen rozhrnout srst a nakápnout po celé délce páteře). Pipetky jsou repelentní přípravky sloužící jako alternativa pro ty, kterým vadí neustálá přítomnost antiparazitního obojku na krku psa. Pipety poskytují řešení také rodinám s velmi malými dětmi, kterým lze jen těžko zabránit olizování a žvýkání obojku čtyřnohého člena domácnosti. Nevýhodou pipet je jejich relativně krátká účinnost a tím i vyšší pořizovací cena, neboť aplikace kapek se musí během roku až 9x obnovovat.

Spreje nebo kapky jsou přípravky určené k našplíchání na srst psa nebo k nakápnutí do jeho ucha. Mohou být na zcela přírodní bázi. Odpuzovače chrání před klíšťaty, blechami i nepříjemným bodavým hmyzem.
 

Boj s vnitřními parazity

Pokud máme vyřešenu vnější ochranu psa, nesmíme zapomenout, že existují i vnitřní parazité, kteří mohou pejskovi velmi znepříjemnit život. Nejčastěji vyskytujícími se vnitřními parazity jsou škrkavky a tasemnice. Oba cizopasníci žijí v tenkém střevě hostitele. Vajíčka škrkavek se trusem dostávají do vnějšího prostředí, kde jsou zdrojem přenositelných chorob na zvířata, lidi a především na děti hrající si na místech s větším výskytem zvířecího trusu (např. na pískovištích).

Tasemnice může do lidského organismu vniknout pozřením larvy tasemnice např. při hraní se psem nebo při konzumaci jídla. Čtyřnohého mazlíka je proto zapotřebí pravidelně odčervovat. I zde platí, že možností je více: pasty, tablety nebo spot-on ampule. V každém případě je ale nutné poradit se s vaším veterinářem, který vám s výběrem rád poradí.
 

Top