Antiparazitní obojky

Sedmero mýtů o antiparazitních obojcích

Oblíbenou a především účinnou variantou ochrany před vnějšími parazity jsou antiparazitní obojky. Právě s nimi však může být spojováno několik mýtů.
 

1. mýtus: Antiparazitní obojek se dotýká pouze krku zvířete, po celém těle ho nemůže ochránit

Je to mýtus, obojek zvíře ochrání celé. Přestože pes nebo kočka nosí obojek pouze na krku, obojek působí plošně po celém těle.

Aby fungoval, je však třeba, aby se dotýkal kůže zvířete. V ten moment se začnou řízeně uvolňovat malé dávky účinných látek, které v bezpečném množství působí po celém těle. V momentě, kdy se do kontaktu s pokožkou dostane např. klíště, vlivem repelentního účinku odpadá ještě před tím, než se stihne přisát, a tedy i potenciálně přenést některé z nebezpečných onemocnění.
 

2. mýtus: Antiparazitní obojek zapáchá

Je fakt, že některé antiparazitní obojky mohou mít specifické aroma. K dostání jsou však i obojky, které nezapáchají. Dnes je na trhu k dispozici i inovativní obojek, který je zcela bez zápachu. Navíc disponuje zmiňovaným repelentním účinkem a je vhodný pro psy i kočky.
 

3. mýtus: Antiparazitní obojek nefunguje, pokud se namočí

Je to nepravdivé tvrzení, obojek funguje i po namočení! U veterinárního lékaře, v lékárnách a stejně tak ve vybraných obchodech s chovatelskými potřebami je možné zakoupit antiparazitní obojek, který je spolehlivě voděodolný. Vašemu psovi tedy nic nebrání v dovádění ve vodě. I tak ho bude obojek nepřetržitě chránit po celou vymezenou dobu.
 

4. mýtus: Pokud psa pravidelně koupete, dojde ke smytí účinné látky z pokožky a obojek nebude fungovat

Koupání se bát rozhodně nemusíte, obojek bude fungovat i po koupání! Obojek při mytí zvířete nemusíte sundávat. Je zcela voděodolný a účinné látky působí i po vykoupání zvířete.
 

5. mýtus: Zvíře se na antiparazitním obojku může uškrtit

Nemusíte se ničeho bát, existují i obojky s dvojitým bezpečnostním systémem. Vaší kočce a stejně tak i psovi dnes můžete pořídit antiparazitní obojek, který disponuje dvojitým bezpečnostním systémem, který nedopustí, aby se zvíře uškrtilo. Pokud zvíře na obojek vyvine určitou sílu (tahá za něj), dojde k povolení uzávěry. Pokud se síla stupňuje, dojde k jeho přetržení v zeslabeném místě.
 

6. mýtus: Děti nesmí přijít do kontaktu s antiparazitním obojkem

Jak fungují antiparazitní obojkyNení to pravda. Inovativní antiparazitní obojky procházejí tím nejdůslednějším testováním tak, aby užití obojku bylo bezpečné pro zvíře, ale i pro jeho okolí, a tedy i rodinu, s níž psi a kočky žijí v jedné domácnosti. Účinné složky jsou uzavřeny uvnitř obojku a v malých dávkách se uvolňují směrem ke zvířeti.

Na povrchu obojku mohou majitelé zaznamenat bílý pudr, jedná se o látku, která je zcela bezpečná a využívá se i v potravinářském průmyslu. Na obojku je aplikována proto, aby byl snadněji vyjmutelný z formy.

Samozřejmě je základním pravidlem hygieny, že děti by obojek neměly cucat, hrát si s ním či případně zvíře olizovat. Stejně tak by zvíře, které obojek nosí, nemělo spát v posteli se svými majiteli, zejména pak s dětmi.
 

7. mýtus: Antiparazitní obojek je nešetrný k životnímu prostředí

Opět mýtus. Na trhu je k dostání inovativní obojek, který díky účinným látkám chrání před blechami a klíšťaty. Tyto látky jsou bezpečně uzamčeny v obojku samotném (většina látek je uložena v polymerové matrici obojku a nikoli na povrchu obojku). Z toho důvodu nedochází k uvolňování látek do okolí. Látky se vlivem kontaktu obojku s pokožkou psa uvolňují pouze směrem ke zvířeti a případně do srsti, kde postupně působí. Nedochází tak k jejich vymytí, uvolňování, a tedy ani zatížení životního prostředí.
 

Top