Pelíšek pro psa

Vybíráme pelech pro psa

Pelech pro psaPsí pelíšek patří k důležitému vybavení psí domácnosti. Poskytuje pejskovi bezpečí, pohodlí a útočiště. Umožňuje mu nerušený spánek a určuje jeho vlastní prostor. Při povelu „místo“ by měl pes vědět, kam se odebrat. V neposlední řadě pelíšek pejska chrání před nepohodlím studené a tvrdé podlahy.

Při výběru pelíšku je potřeba mít na paměti a zohlednit několik důležitých kritérií.
 

Umístění

Nejenom výběr pelíšku, ale i místo pro něj je důležité. Proto jako první věc, kterou je potřeba dobře promyslet, je umístění pelíšku. Pokud bude pelíšek v chladnější místnosti či chodbě, je lepší vybrat ten s tlustým dnem a bočními okraji, jenž bude pejska chránit před chladem a průvanem. Dokoupit se dají i teplé polštářky či dečky, které budou zmírňovat chlad od země.

Dobré je také vybrat místo, které není příliš rušné, aby váš miláček mohl v klidu odpočívat. Spánek je nejdůležitější fáze rekonvalescence, takže velice působí na psychiku psa. Proto bychom mu ho měli dopřát co možná nejvíce a nejkvalitnější. Pokud v domácnosti žijí děti, i ty by měly být poučeny, že pes ležící na pelechu se nedráždí a nechá se spát.

 

Velikost

Zvolit správnou velikost není důležité jen s ohledem na to, aby se pejsek do pelíšku pohodlně vešel, ale také aby malý pejsek nedostal příliš velký pelíšek, který by mu neposkytoval potřebný pocit bezpečí a útulnosti.

Každý pes, který spí, se většinou stočí do klubíčka, a tak by se mohlo mylně zdát, že by byl zcela dostačující pelíšek menší, než je sám pes, ale je třeba, aby se v něm zvíře pohodlně natáhlo, narovnalo a lehlo. Každý pejsek má svoji oblíbenou „odpočívací“ polohu, některý rád spí natažený. Dobré je psa změřit, když bude spát nebo ležet v natáhle poloze a připočíst na každou stranu 10–15 cm.
 

Tvar

Pelíšky pro malé psyPelíšků je hned několik druhů, a to boudy, matrace, iglú a kukaně či spací pytle. Výběr záleží samozřejmě vždy na vás, ale je třeba brát ohledy na pejska. Výběr tvaru je dost individuální a nelze říct, že by některé plemeno preferovalo například kulatý tvar před hranatým.

Obecně lze říci, že hlídací psi budou rádi za pelíšek, ze kterého budou mít dobrý přehled o situaci.

Velkým plemenům bude dobře na matraci nebo na stále oblíbenějších psích pohovkách, protože z nich mají krásný přehled o chodu domácnosti a tím mohou hlídat okolí.

Malí pejsci ocení uzavřený pelíšek typu iglú, boudičky nebo kukaně, kde se budou cítit bezpečně, protože se v nich celá schovají. Samozřejmě jde pak i o to, že tyto pelíšky si krásně zadýchají a je jim pak krásně teploučko.
 

Materiál

Vybírat lze z mnoha typů materiálů. Oblíbené jsou klasické látkové pelechy, ale stále populárnější je i plyš pro svůj příjemný povrch nebo koženka z důvodu snadné údržby. K dostání jsou i čistě plastové pelíšky, které je ale vhodné doplnit pohodlným polštářem nebo dekou.

Nejlepší, z čeho může psí pelíšek být, je molitan, a to minimálně ve výšce 5 cm. Dobré je vzít si pelíšek a dno si promáčknout prsty. I poté by mělo být dno vysoké, aby pes neležel v podstatě na zemi a tím si nezpůsoboval proleženiny a otlačeniny.
 

Zdravotní stav

Bohužel se ani našim psím mazlíčkům nevyhýbají nemoci a bolesti spojené se stářím, stavy po operacích apod. Naštěstí i těmto pejskům můžeme dopřát komfort v podobě ortopedických pelíšků a matrací s paměťovou pěnou, které zmírňují bolesti a celkově přispívají k jejich zdravotní pohodě. Citlivým pejskům je možné vybrat i antialergenní pelíšek, který je vhodný i pro odchov štěňátek.
 

Údržba

Stejně jako my hledáme útočiště po náročném dni v posteli, kde přichází tolik očekávaný spánek, tak i pes potřebuje svoje pohodlné místo, kde po výcviku či dlouhé procházce nabere síly na další výkony. Proto je třeba se o pelech starat vzorně, aby byl vždy čistý, vyvětraný a hlavně za každých okolností pohodlný. Každý pelech je třeba pravidelně větrat, nejlépe každý den, pokud je to možné, a alespoň jednou měsíčně vyprat.

Už při výběru pelíšku proto myslete na jeho snadnou údržbu. Měl by být jednoduše pratelný, ujistěte se tedy, že má sundavací potahy. Skvělé na rychlé čištění jsou pelíšky z koženky nebo plastu, které jednoduše otřete hadříkem. Plyšové pelíšky jsou příjemné na dotek, ale vyžadují pečlivější údržbu.
 

Štěňata

Je jen na vás, kolik budete chtít do prvního pelíšku vašeho štěňátka investovat. Počítejte však s tím, že ho brzy vyměníte za větší, nejen proto, jak vaše štěňátko poroste, ale pravděpodobně i kvůli jeho stavu. Aktivní štěňátka nevynechají příležitost si potrénovat své „cuckovací“ schopnosti, a tak z prvního pelíšku možná mnoho nezbude. Přesto doporučujeme již od malička pejska naučit na vlastní místečko v podobě vhodného pelíšku.
 

Seznámení s pelíškem

Nechte pejska se s jeho novým místečkem seznámit. Není dobré ho do pelíšku nutit. Pokud se mu nezdá, možná je příliš cítit novotou, zkuste pelíšek vyprat v aviváži, kterou dobře zná. Poslouží i vaše nošené tričko nebo jeho oblíbená dečka, kterými pelech vystelete, tyto známé pachy tak učiní pelíšek přitažlivějším. Případná odměna v podobě pamlsku se také jistě nemine účinkem.


Závěrem, lze říci, že při výběru pelíšku byste měli vždy zohlednit povahu vašeho pejska. Zvážit, co má rád, zda je společenský, bojácný, nebo zda má zdravotní problémy. Spojením výše uvedených rad a individuálních potřeb vašeho pejska se vám jistě podaří vybrat pohodlný pelíšek, který si váš miláček oblíbí.

Top