Jak vybrat psí pelech

Vybíráme pelechy pro psy

Pelíšek je základním vybavením každé domácnosti, ve které s vámi žije pes. Poskytuje psovi útočiště, zázemí a bezpečné místo k odpočinku. Nejen pro nás lidi je spánek a místo na spaní to nejdůležitější. Je to místo, na které se těšíme, místo odpočinku. Proto není divu, že i pro psy je vlastní místo na spaní a odpočinek nezbytností. Každý pes si zaslouží svůj pelíšek, svou oázu klidu a pohodlí. Každý pes si zaslouží místo, které je jen jeho útočištěm, prostorem, který patří jen jemu. Pelíšek mu umožňuje nerušený a klidný spánek či odpočinek. Navíc, pelíšek je zaručeně pohodlnější než tvrdá a studená podlaha.

Jenže obchody nabízejí nepřeberné množství pelechů. Jak tedy vybrat ten správný?
 

Jak vybrat správný psí pelech?

Psí pelechy pro malá, střední i velká plemenaZákladem je koupit dostatečně velký pelech dle velikosti vašeho psa. Velikost pelechu se měří na vnějších okrajích, měří se přes střed pelíšku, tedy v nejširším místě.

Počítá se s tím, že pes využije celou plochu pelíšku včetně boků, které jsou měkké a vhodné třeba pro pohodlné položení hlavy. Musíme také brát ohled na to, že ne každý pes spí stočený či ve tvaru oblouku, ale také se velmi rád rovně natáhne.

Dále musíme již dopředu vědět, kam pelech umístíme, protože tím se dá určit správný tvar psího pelechu.

Na trhu existují psí pelíšky různých tvarů a druhů. Menší plemena psů ocení raději uzavřené pelíšky, jako jsou boudy, tunely nebo iglú. Středně velká plemena psů, tedy zhruba od 10 kg, upřednostňují pelíšky se zvýšeným okrajem, ovšem velká plemena psů, tedy zhruba od 20 kg výše, ocení spíše pelechy ve tvaru polštářů či matrací.

Toto ale nejsou jediná kritéria správného výběru pelíšku.
 

Zohledněte zdravotní stav vašeho psa

Na trhu v této době můžete zakoupit také ortopedické pelechy, které jsou vhodné pro starší psy nebo pro psy s problémy s klouby. Jsou vyrobeny z pěny s tvarovou pamětí, která se přizpůsobí ležícímu psovi a tím mu poskytne podporu, která uleví pejskovi od bolestí kloubů a obratlů. Tyto pelíšky se vlastně chovají stejně jako lidský ortopedický polštář.

Dále se bohužel v této moderní době setkáváme čím dál častěji se psy, kteří jsou citliví, nebo dokonce alergičtí na spoustu věcí. I pro ně se snadno dá sehnat antialergenní psí pelíšek. Navíc takovýto pelíšek je velmi vhodný pro odchov štěňat.

Také se můžeme setkat s nabídkou vyhřívaných pelíšků, které zajistí vašemu psovi úlevu třeba při nemoci či po operaci, kdy pejsek potřebuje více tepla, aby se cítil lépe.

Nejdůležitější je však výběr pelíšku z toho správného materiálu, který se dá snadno udržovat či prát v pračce.
 

Materiál, barevnost a údržba také rozhodují

Pelíšek pro velkého psaPro maximální pohodlí je důležitým aspektem výška dna a samozřejmě použitý materiál. Pelíšky bývají vyrobeny z velmi kvalitních materiálů, které jsou podobné semiši. Náplně bývají různé dle druhu pelíšku, ale základem je, aby náplň šla vyměnit či vyčistit. Nejlepší je kupovat pouze ty pelíšky, které jdou vyprat v pračce, alespoň na 30 °C.

Pelech psa se také nesmí deformovat, a to ani při ležení a hlavně ne po praní.

A nyní už zbývá jen estetická stránka kupovaného pelíšku. Zaměřte se také na výběr barev a provedení, aby pelíšek nenarušoval celkový ráz pokoje. Nezapomeňte, že pokud si nevyberete z nabídky pelíšků, které jsou běžně dostupné, že existují firmy, které se zabývají právě zakázkovou výrobou pelechů pro psy.

Dopřejte svému pejskovi to nejlepší, vždyť je to člen vaší rodiny.
 

Nepočítejte s tím, že jeden pelíšek vydrží psovi napořád

Štěňata jak známo velice koušou a obzvlášť pelíšek je velké lákadlo, takže nemůžete očekávat, že vám ten první pelech vydrží navěky.

Stejně tak je to i s růstem psa. Štěněti stačí pelíšek menší, ale až poroste, je třeba pořídit takový, který bude odpovídat zcela jeho velikosti.

Ať už vyberete jakýkoliv pelíšek, je nutné ho pravidelně kontrolovat a v případě, že bude poškozen, je třeba jej vyměnit za nový.
 

Top