Papírový a pouliční pes

Chcete si pořídit papírového, nebo pouličního psa?

Psi s PP, psi s papírem původu

Když už chceme chovat psy, tak raději s průkazem původu, protože si můžeme ověřit předky naší feny (psa), zjistit, jaké měli případné nemoci. Důležité je, že psi s PP, kteří mají být uchovněni, jsou kontrolováni na nemoci, které se u konkrétního plemene často objevují, takže nehrozí jejich další šíření. Navíc musí splňovat předepsané charakteristické rysy konkrétního plemene (takže se nestane, že si původně pořídím štěně s předpokladem malého vzrůstu v dospělosti a vyroste mi z něj bernardýn) a někdy musí mít i určité složené zkoušky nebo absolvovat výstavy (to je u každého plemene jiné, třeba border colie musí mít jen vyšetření kloubů a očí). 
 

Výhody papírových psů

Psi s PP jsou pravidelně kontrolováni veterinářem, páníčkové s nimi chodí na pravidelná očkování a pravidelně dostávají odčervovací tablety, což u „venkovských oříšků“ nebývá. Také je důležité, aby pejsek dostával kvalitní granule, které obsahují důležité živiny, a nebyl živený pouze odpadky z kuchyně.

Psi bez průkazu původu sice často (ne vždy) vypadají jako konkrétní plemeno, většinou se dají pořídit levněji než „papíroví“ psi, ale na druhou stranu často trpí chorobami, můžou přerůst nebo vypadat v dospělosti jinak, než podle „standardu plemene“ vypadat mají.
 

I psi bez PP mají v rodinách své místo

Psi bez průkazu původuTakže pokud si nechci pořídit pejska s PP z jakýchkoliv důvodů, je nejlepším řešením najít si vhodného pejska z útulku a poskytnout mu tak nový domov. Většina takových pejsků bude za tuto možnost velmi vděčná a páníček si s nimi užije mnoho spokojených a radostných chvilek. Pracovníci útulku ochotně pomohou zájemci s výběrem vhodného pejska. Jenom je potřeba, abychom jim sdělili, jestli máme dům se zahradou nebo malý byt a také informace, z jakého důvodu si chceme pejska pořídit. Jestli s ním budeme sportovat nebo jej chceme pouze jako společníka.

Top