Trimování psa

Trimování psa

Trimování je speciální úprava srsti určená především pro drsnosrstá plemena. Ta totiž neznají běžný cyklus línání dle ročních období. Jejich srst dorůstá a odumírá průběžně po celý rok. Vzhledem k celkové struktuře chlupu je i samovolné vypadávání obtížné a právě trimování tento nedostatek kompenzuje.

Doslovný překlad tohoto slova (trimovat) znamená přistřihnout, upravit, obroubit. Jde ale spíše o vytrhávání staré srsti i s kořínky, díky kterému se srst lépe regeneruje, je odolnější, pravidelněji dorůstá a působí svěže a zdravě.
 

Kdy je vhodné trimovat psa?

Jak správně trimovat psaTrimování má spíše funkci celkové obnovy srsti a má i pozitivní vliv na vývoj zdravých krycích pesíků. Ty psovi narostou během velmi krátké doby znovu. U některých psů je možné poznat odrostlé chlupy podle změny jejich barvy u kořínků. Po 3 měsících se odrůstající srst stává tenčí a světlejší na rozdíl od krásné zdravé černě zbarvené srsti.

Na celý proces trimování je nutné psa navyknout, musí je brát jako běžnou součást pravidelné péče. První lehká úprava je možná již v šesti měsících. V tomto období bude úprava poměrně snadná, psa nebude nijak stresovat, učíme jej hlavně návyku. Ten vznikne pouze za předpokladu pravidelného opakování. Frekvenci určuje rychlost růstu, nikdy netrimujeme před vznikem nového srstnatého podkladu.
 

Jak a čím psí srst trimovat?

Zpočátku si vystačíte s minimem nástrojů. Stačí dva trimovací nože různé hustoty (pozor, nové jsou velmi ostré), efilační nůžky a pemza (v prodejnách pro zvířata prodávána pod názvem trimovací kámen). Dále budeme potřebovat jedny velké a jedny malé sponovací nůžky, které použijeme při úpravě břicha a kolem citlivých partií. Profesionálním chovatelům se jistě hodí trimovací stůl a tzv. šibenice. Jde o stojan, do něhož se pes „ukotví“ a my získáme volné ruce pro práci.

Tělo psa nejprve pročešte furminátorem nebo trimovacím hrablem. Takto si ulehčíte práci, neboť psa nejprve zbavíte odumřelé srsti i podsady. Pracujte od hlavy ve směru růstu srsti. Pokračujte přes záda, k bokům a ocásku.

Menší chomáček chlupů uchopte mezi palec a plochou nože, pemzy a kolmo ve směru růstu srsti škubnutím srst uvolněte. Pokud psovi vadí trimování ocasu, můžete si pomoci efilačními nůžkami. Směrem ke špičce se musí ocásek zužovat, tvořit takzvanou vlajku.
 

Kdy je trimování vhodnější než stříhání?

Možná se někomu technika trimování psí srsti zdá zdlouhavá a pracná, ale za ten výsledek to rozhodně stojí. Pokud tuto techniku neovládáte, můžete nechat svého psa trimovat v salonu anebo si pořídit některé ze zcela bezpečných trimovacích pomůcek, které vám trimování maximálně ulehčí, a provádět tuto péči o srst psa pravidelně doma.

Vždy mějte na paměti to, že u psů drsnosrstých typů je dobré vždy upřednostnit trimování před stříháním, neboť stříhání způsobuje zhoršení srsti, často i zničení její kvality, nebo dokonce i barvy. Srst hrubosrstých plemen začíná po stříhání více navlhat, je náchylnější k zašpinění a u některých psů může dokonce začít kudrnatět.
 

Top