Kvalitní krmivo pro psa

Jak a podle čeho vybrat krmení pro psy

Většina z nás chce pro svého čtyřnohého kamaráda jen to nejlepší. To platí i při výběru vhodného krmiva pro psy. Samozřejmě, že názory na krmení jsou různé. Každý zastává ten svůj názor, ale stejně jako u lidí má kvalita potravy vliv na zdraví.
 

Krmení syrovým masem

Granule pro psy

V dnešní době je mnoho vyznavačů krmení přírodním krmivem, syrovým masem. Pro psa je to snad to nejlepší, ale nikdy neodhadnete správnou dávku minerálů, vitamínů a doplňků. Krmení syrovým masem (barfování) je finančně a časově hodně náročné. Musíte mít k tomu mrazicí box, protože objednávat čerstvé maso je nemožné. Navíc si nemůžete připravit krmnou dávku na několik dní předem a největší problém je o dovolené, kdy každý rád ocení zásobu trvanlivých granulí.

Ideální je krmit granulemi a jako pamlsek dát někdy syrové maso nebo kost, kterou si pes navíc vyčistí chrup. 
 

Krmení granulemi a konzervami

Nejjednodušší je krmení granulemi a konzervami, které mají na etiketě podrobně popsáno složení. Většina komerčních krmiv je kvalitních. Je opravdu velmi důležité nedívat se na cenu, ale na složení krmiva. Většina levných granulí obsahuje obilniny, pro psy hůře stravitelné. Ve psích slinách není obsažen dostatek enzymu amylázy, který napomáhá k jejich trávení. 
 

Nejlepší jsou na tom granule, které obsahují nejvíc procent masa, které je kachní, jehněčí, hovězí, kuřecí, kančí nebo z lososa. Občas se můžou dát i levnější, ale ne aby se to stalo pravidlem. Pro svého pejska přece chceme to nejlepší a chceme, aby s námi byl co nejdéle.

Horší je ovšem, když je pejsek na něco alergický. To je potom výběr granulí nutné konzultovat s veterinářem.
 

Krmení granulemi je opravdu to nejjednodušší, protože nemusíte hlídat minerály, vitamíny a jiné důležité složky. Při výběru moc nehleďte na reklamu,  protože ta pochválí i rozbitou sklenici, ale podrobně si prostudujte percentuální složení krmiva.

V létě má krmení granulemi nesmírnou výhodu, nemusíme se bát, že se nám něco zkazí. Musí být však dobře uskladněné na tmavém a suchém místě, nejlépe v kontejneru na granule.
 

Při výběru granulí musíte přihlížet na to, jakou máte rasu psa. Samozřejmě že pes, který se vám povaluje doma, nepotřebuje granule s větší kalorickou hodnotou jako pes, se kterým děláte různou aktivitu. Jiné složení granulí je pro štěňata, dospělé psy a seniory. Obří plemena psů mají ve složení větší množství vápníku a minerálů, aby udržovaly jejich namáhané klouby v dobrém stavu. Starý pes už nepotřebuje granule pro zátěž, ale vyžaduje, aby jejich složení zajišťovalo snadnou stravitelnost, která je ve vyšším věku horší.
 

Výběr granulí z nabízeného množství není jednoduchý. Když si vyberete granule, u kterých se vám líbí jejich složení, je dobré koupit si menší balení, protože se může stát, že pejskovi nebudou chutnat a kam pak s 15kg pytlem?

Top