Sůl v granulích pro psy

Sůl v granulích pro psy

Chlorid sodný neboli kuchyňská sůl se přidává pro zvýraznění chuti krmiva. Sůl je přirozenou součástí složek krmiva a jakákoli přidaná sůl do granulí pro psy prostě nepatří.
 

Sůl v krmivu může vytvářet závislost na potravě

U psů, kteří mají například dědičné dispozice k onemocnění s vyšším krevním tlakem nebo srdečním onemocněním, může trvalý zvýšený přísun soli do organismu vyvolat onemocnění srdce. U ostatních psů sůl v krmivu může vytvářet závislost na potravě, což je stejně škodlivé pro psy jako pro lidi.

Přídavky soli slouží jako fígl pro výrobce náhražkových krmiv. Na to myslete, když vybíráte svému psovi granule.

Kvalitní granule bez obsahu soliLevnější supermarketové granule bývají šizené o mnohé složky potravy, kterou by měly obsahovat, a aby výrobci zajistili, že je budou psi i přesto baštit, doslova je nacpou solí pro lepší chutnost. V minulosti se ale prokázalo, že i někteří výrobci proslulých značek psího krmiva měli s obsahem soli v psí stravě potíže, a tak musí být obsah soli v krmivech dnes již povinně deklarován.

Ovšem je třeba dát si ruku na srdce a zamyslet se i nad počínáním nás samotných, chovatelů a majitelů psů. Položme si otázku, kdo z nás nikdy nedal psovi nějaký ten kousek přesoleného sýra, křupky nebo brambůrky, zkrátka cokoli, v čem je obsah soli tak vysoký, že je to nebezpečné i pro nás, natož pro psy. Pochutiny tohoto typu bychom měli ze psího jídelníčku zcela vyřadit, uvědomit si, že je to pro psy nevhodná strava a neničit jimi jejich zdraví.
 

Otestujte si obsah soli v psím krmivu

K jednoduché zkoušce, jak sami na sobě zjistit, zda jsou granule solené, či nikoliv, budete potřebovat kousek chleba a dvě, tři granule suchého psího krmiva. Jako první krok přichází olíznutí kousku chleba anebo rozžvýkání malého drobku chleba. Tímto krokem nakalibrujete svou chuť na konkrétní hladinu soli. Poté rozkousejte nebo jen olízněte granuli krmiva vašeho psa. Pocitově pak porovnejte slanost chleba se slaností granule. Pokud v drobku chleba sůl ani nevnímáte, zatímco slanost granule cítíte na první olíznutí, něco je špatně! Znamená to, že v krmivu je víc soli, než by mělo být. Krmivo je dosolované a už byste s ním neměli svého psa dále krmit.

Chléb či rohlíky, které konzumujeme, obsahují obvykle 1,5 % soli, ale často i víc. Bohatě by stačilo jedno procento soli! Je tedy jasné, že granule, u nichž jste pociťovali slanou chuť, jsou více než přesolené.
 

Jak navyknout psa na méně solené krmivo?

Snažit se navyknout psa na méně solené krmivo může být docela problematické. I když svému psovi pořídíte třeba tu nejvyšší kvalitu, nemusí mu zprvu vůbec chutnat. Má-li pes chuťové buňky navyklé na přesolené granule, je jeho nechuť vůči těm méně slaným pochopitelná. Někteří psi tak dokážou odolávat novému krmivu i několik dní, jen aby si vymohli nějakou tu přesolenou mňamku, na kterou byli doposud zvyklí.

Abyste svého psa přivykli na méně solené granule rychleji, můžete vyzkoušet k novému krmivu přidat pár granulek toho původního a dobře promíchat. V každé další krmné dávce pak podíl přesolených granulí víc a víc snižovat.
 

Top