Psí výstavy

Výstavy psů

Výstavy a bonitace jsou pro chovatele dobrou příležitostí, jak své psy porovnat s jinými a nechat je ohodnotit rozhodčím. A pokud chce mít chovného psa, jsou také nezbytné. Bez odpovídajícího hodnocení exteriéru nemůže být pes připuštěn do chovu.

Je důležité, aby se prezentovali dobří psi, kteří mohou přispět k rozšíření chovné základny. Zároveň se přihlížejícím divákům nabízí jedinečná možnost udělat si obrázek o stavu čistokrevného chovu.
 

Kdo se může zúčastnit psích výstav?

Výstavy psůNa výstavách mohou své psy prezentovat i běžní majitelé. Nezbytný je k tomu ale průkaz původu. Musí být vystaven příslušným chovatelským klubem nebo svazem, nebo jím být uznán. Dále je nutné předložit doklad, že pes má platné očkování proti vzteklině.

Jestliže se rozhodnete svého psa vystavit, měli byste se předem informovat o předpokladech účasti a se svým psem začít zavčas nacvičovat korektní předvedení v kruhu. Některé spolky pořádají speciální tréninky zaměřené právě na tuto oblast.

Informace k výstavám najdete na webových stránkách příslušných chovatelských klubů nebo ČMKU (Českomoravská kynologická unie).
 

Jak taková výstava psů probíhá?

Před samotným posuzováním je organizátory poskytnuta přibližně hodina na registraci. Vystavovatelé se registrují ve výstavní kanceláři, kde si přebírají potřebnou dokumentaci. Obdrží tam i organizační pokyny. Následně se vystavovatelé se svými psy shromažďují v blízkosti kruhu, ve kterém bude jejich plemeno posuzováno.

Výstavní kruh je vlastně ohraničený prostor, v uzavřené hale se používá koberec, venku se jen vyznačí čtverec. Není nijak dáno, jak by měl být velký, ale měl by odpovídat vystavovanému plemeni a počtu přihlášených jedinců. V tomto prostoru je umístěn stůl pro posuzovatele (rozhodčího), jeho zapisovatele a vedoucího kruhu.

Psí výstavy, výstavy psůU některých plemen, převážně malých, je zde ještě umístěn stůl, kam postavíte pejska do výstavního postoje. Zde je pes celkově prohlédnut, včetně zubů, u samců se kontrolují i varlata.

Na výstavách se uděluje především tzv. známka. Tedy ohodnocení souladu psa se standardem. Je to podobné jako ve škole – výborná (V), velmi dobrá (VD), dobrá (D), dostatečná (dost) a diskvalifikace, popřípadě známka nehodnocen.

U tříd štěňat a dorostu se udělují pouze známky velmi nadějný (VN) a nadějný (N) vzhledem k tomu, že mladí psíci ještě nejsou dorostlí, a tedy posuzovat plně jejich soulad se standardem plemene prakticky není možné.

Pokud chcete, aby váš pejsek nebo fenka mohli mít čistokrevné potomky, musí oba splnit podmínky chovnosti daného plemene a ty stanovují určitý počet výstav s minimálním hodnocením. Takže je jen na vás, jestli pejsek bude využit v chovu, či ne. Na druhou stranu je škoda a mrzí to každého chovatele, když se jeho odchov nevystavuje. Ale toto rozhodnutí je na vás, a nikdo vás do ničeho nemůže nutit.
 

Top