Psí sport Agility

Agility - sport pro psy

Agility je druh sportu, kde pes s psovodem tvoří tým, a je vhodný pro všechny aktivní lidi a různá plemena psů. Pejsek může závodit až od 18 měsíců věku a musí mít všechna platná očkování.
 

Parkur

Agility, agillityProstor, ve kterém je rozestavěno asi 20 překážek, jako je např. tunel, slalom, kladina, šikmá stěna, houpačka atd. se nazývá parkur. Pro každý druh překážky je třeba mít jiný povel, a to tak, aby si tyto povely nebyly podobné. Je však potřebné povely doprovodit i gesty, aby pejsek při tréninku nebo závodě stihl včas reagovat. Velikost překážek se v průběhu závodů upravuje na určitou velikostní kategorii pejsků.

Obecně se rozlišují dva druhy parkurů, a to open a jumping. V openu mohou být použity různé druhy překážek, v jumpingu se však nepoužívají překážky s kontaktními zónami.
 

Agillity závody a jejich průběh

Cílem závodu je překonání parkuru v předepsaném pořadí, v co nejkratším čase a bez chyb. Trať mívá délku do 200 m a samotný běh trvá přibližně 45 vteřin.

Na závodech jsou tři různé kategorie – A1, A2, A3, pro postup do vyšší kategorie než A1 je potřeba splnit zkoušky. Někdy bývají závody složeny jen z 2–3 zkoušek, jindy se skládají klasicky z open agility, zkoušek a jumpingu.

Na trati se tým psovoda a psa může dopustit různých prohřešků, za které rozhodčí uděluje trestné body. Jedná se např. o shození laťky, vyhnutí se překážce, časovou chybu. Dále může dojít i k diskvalifikaci, a to např. z důvodu třetího odmítnutí na trati, překonání jiné překážky, hrubé zacházení se psem.

Pes při běhu nemá vodítko ani obojek a používají se k jeho navádění na jednotlivé překážky pouze akustické povely a gesta.

Pejsek by měl být, než s ním začnete cvičit, vyvenčený a neměl by být unavený, ale před samotným závodem je vhodné jej rozcvičit, rozehřát a vhodně motivovat. Buď s ním můžete chvilku cvičit poslušnost, nebo si s ním prostě pohrát.
 

Trénink

Agility překážkyNa začátku cvičení agility je vhodné začít nejdříve s jednoduššími překážkami a trénink naopak ukončit tím, co pejsek dobře ovládá. Dávejte pejskovi jasné povely a snažte se zajistit jejich správné provedení. Pokud se nějaký cvik nepovede, pejska nekárejte, a když to nejde opakovaně, prostě cvičení ukončete a nechejte jej odpočinout.

Obecně platí, že čím víc se tréninky podobají závodům, tím je to pro psy lepší, zvykají si tak na určitá pravidla.

Hodně důležitá je slovní pochvala – možná i víc než následná odměna po skončení závodu. Samozřejmostí by měly být odměny za zvládnuté překážky. Někteří pejsci dávají přednost kousku piškotu, jiní psí sušence či jinému pamlsku a pro některé je největší odměnou např. hozený míček. Toto se však může používat pouze při tréninku, během samotného závodu ne.

Pes před tím, než začne běhat, by měl mít základy poslušnosti, tedy měl by umět přijít na přivolání a měl by mít odložení. Když chybí odložení (povel zůstaň, čekej), nezůstane stát na startu a psovod si pak nemůže v případě potřeby dát náskok. A když nemá přivolání, tak hlavně na trénincích se ztratí spousta času tím, že člověk nahání psa po parkuru.

V době, kdy pejsek neběhá, jej umístěte do stínu a nezapomeňte na to, aby měl dostatek vody.

Agility by mělo hlavně pejskovi, ale i psovodovi přinášet radost z pohybu, ze hry a prohlubovat jejich vzájemný přátelský vztah.

Top