Péče o drápky psa

Péče o psí drápky

Příliš dlouhé drápy mohou psovi při pohybu způsobovat bolest, protože nadzvedávají polštářky a tím zvyšují tlak na lůžko drápu nebo způsobují roztažení prstů. Paspárky (pátý prst na pánevní končetině psa) se při pohybu neobrušují a mohou začít růst do kulata. Tím se zvyšuje nebezpečí, že pes na nich zůstane viset, dráp si zčásti nebo úplně vytrhne nebo že mu zaroste. Z toho důvodu je důležité drápy alespoň jednou měsíčně zkracovat.

Časté běhání po tvrdém podkladu, např. asfaltu, sice přispívá k obrušování drápků, ale zase nešetří klouby.
 

Jak drápky psovi stříhat?

Pokud s tím dodnes nemáte zkušenosti, je vhodné nechat si to předvést zkušeným chovatelem nebo veterinářem. Kdyby se drápky zastřihly příliš vzadu, mohlo by dojít k narušení cévy, která jimi probíhá (u světlých drápů je vcelku patrná), což je pro psa poměrně bolestivá a krvavá záležitost.

Zkracování psích drápků, péče o psí drápkyKrvácení při stříhání drápů lze zastavit tím, že na ránu přitiskneme jádrové mýdlo nebo vatu zastavující krvácení.

Když se drápky psovi dlouho nestříhají, tak s tím, jak se prodlužují, se začne prodlužovat i jejich živá část. V takovém případě je pak nelze zkrátit ihned o velký kus. Drápky stříhejte postupně po malých kouscích nebo je alespoň ze začátku zkracujte pouze pilníkem. Živá část drápků pak začne sama ustupovat a vy je tak budete moci stříhat běžně, čímž sobě i psovi ušetříte trápení.


Frekvence stříhání drápků je individuální. Závisí na povrchu, po kterém se pes pohybuje, a o kolik jste drápky minule zkrátili. Nejlepší je drápky jednou za měsíc zkontrolovat, zda už nejsou moc dlouhé. Zaměřte se především na paspárek, který se přirozeně neobrušuje.
 

Čím psí drápky zkracovat?

Čím ostřejší a pohodlnější kleštičky na manipulaci, tím se vám bude pracovat lépe. Drápek se nebude kroutit, drtit, mačkat, prokluzovat a stříhání bude pro vás oba příjemnější. Na trhu existuje spousta nástrojů určených ke stříhání drápků. Obecně jsou však nejlepší tzv. gilotinové kleště, které dráp čistě a krásně uříznou, aniž by drtily rohovinu.

Stříhání drápků je stresující záležitost. Je to zásah do těla, který sám o sobě není bolestivý, ale psům je nepříjemný. Nejen, že jsou nuceni poslušně a bez hnutí vydržet na místě, ale také musí ustát ten nezvyklý pocit. Drápky pevně držte, aby se při cvaknutí nijak nepohnuly. Pootočení nebo jiný nevhodný pohyb drápku pes špatně snáší.

Udělejte ze stříhání drápků hru. Buďte pozitivní, veselí, psa povzbuzujte. Za každý ustřihnutý drápek jej odměňte pamlskem, pohlaďte a řekněte, jaký je šikula. Vytvořte ze stříhání zábavnou činnost. Pes to pak nebude vnímat jako něco špatného, ba naopak. Důvodem, proč mají psi ze stříhání drápků strach, může být i špatná předchozí zkušenost. Ukažte jim, že kleště nejsou nic špatného a nebezpečného a ještě o to více je odměňujte za každý ustřihnutý drápek.
 

Top