Výcvik štěněte

Jak ze štěňátka vychovat poslušného pejska?

Malá roztomilá kulička v pelíšku, tak vypadá štěňátko, které jste si přivezli domů nebo třeba dostali jako dárek. Máte ohromnou radost, takový příjemný přírůstek do rodiny vám vlije novou krev do žil. Zároveň si ale čím dál více uvědomujete svoji novou a velkou odpovědnost. Dovedu vychovat z hezoučkého štěněte pohodového a milého psa? Nebojte se, dokážete to. Jak na to?

Obrázek 0
 

Buďte důslední, ale laskaví

Výcvik štěnětePředevším buďte při výchově důslední, ale přitom laskaví. V žádném případě pejska netrestejte za každou hloupost. Vychovali byste tím jedince, který se bude bát a to je to nejhorší, co můžete udělat. Ustrašený pes může zareagovat neadekvátně. Když ale dáte jasným, ale přitom přátelským způsobem najevo, kdo je u vás doma pánem, pes rychle pochopí, že vůdcem smečky jste vy a bude to respektovat.

Kdy vlastně začíná nejlepší doba pro výchovu štěněte? Odborníci se většinou shodují, že zhruba ve čtvrtém měsíci jeho věku. Předtím ještě pejsek nemá příliš vyvinutou svalovinu, takže příliš velké množství pohybu by nemuselo být ideální.
 

Vytyčte místo pro psí záchůdek

Prvním krokem ve výchově je výuka k čistotnosti. Začněte tím, že si najdete místo, kde chcete, aby pejsek prováděl potřebu. Rozložte zde noviny, které můžete navíc ještě podložit igelitem.

Teď nejspíš kroutíte hlavou. Jak zjistím, že se pejskovi chce kakat nebo čůrat? Obvykle jde štěně na velkou i malou potřebu hned poté, co se ráno vzbudí. Změní se také jeho chování. Najednou je neklidné. Pobíhá kolem dokola. Často kňučí, čichá po podlaze. Jakmile si takového chování všimnete, vezměte pejska na místo, kde jste noviny rozložili. Když na ně pejsek vykoná potřebu, pochvalte ho. Pravidelně to opakujte. Postupně pejsek pochopí, proč ho chválíte a ve chvíli, kdy pocítí nutkání vykonat potřebu, zamíří na noviny sám.

Můžete si pro nácvik psí čistotnosti pořídit také psí záchod, který koupíte v chovatelských potřebách.
 

Trestat není přípustné

Určitě se ale stane, a nejednou, že štěně nestihne dojít na noviny, nebo se prostě vyčurá či vykaká jinde. Teď ale nesmíte trestat. Praktiky jako namáčení čumáku do loužičky nebo nasekání přes zadek novinami jsou nepřípustné. Pěstují v psovi strach a ničemu neprospívají. Úplně postačí pejska k místu přivést, ukázat na něj a jasně mu vysvětlit, že tohle je fuj a dělat to nesmí. Po té není od věci vzít noviny, namočit je do loužičky a pejska odvést tam, kde je správné místo vykonání potřeby. Pes si to očichá a pochopí snáze než nepříjemným tělesným trestem.
 

Trénujte volání na jméno

Učte také štěně slyšet na své jméno. Opakujte jméno radostně a vesele. Zkuste jméno několikrát opakovat. Když pes zvedne hlavu, zareaguje, odměňte ho drobným pamlskem. Zkuste jméno zavolat třeba desetkrát, potom si dejte přestávku, abyste psa neotrávili. Jinak bude jeho pozornost klesat a dá okázale najevo nudu.

Zkoušejte zavolání na jméno při různých činnostech po celý den, doma, venku.

Pomáhejte si pamlsky. Nejdřív pamlsek pejskovi ukažte. Pak ho ale uschovejte a jděte pryč. Jestliže je jasné, že štěně ucítí pamlsek i ve chvíli, kdy vás nevidí, zavolejte na něj jménem. Pamlsek držte před sebou. Když pejsek přiběhne, pamlsek mu dejte a pochvalte ho. Pak se naučí, že se za vámi otočí vždy ve chvíli, kdy na něj zavoláte.
 

Chvalte i při venčení

Ukončené tři měsíce věku jsou také vhodnou dobou k nácviku venčení. Po probuzení zavoláte na psa jasným povelem „jdeme ven“ a tento povel by měl být vždy stejný. Pejsek už v tomto věku umí ovládnout vyloučení stolice a moči a najde si venku v parku vhodné místečko, kam půjde na svoji intimní chvilku. Jakmile to udělá, opět by měla následovat pochvala. I v tomto případě pejsek začne chápat, za co je chválen. Dokáže potom sám upozornit, že potřebuje jít ven vykonat psí toaletu. Například se přesune ke dveřím a bude kňučet.
 

Obojek a vodítko zkoušejte pomalu

Jak vycvičit štěněČtyři měsíce jsou také správnou chvílí, kdy psa učit na nošení obojku a vodítko. Začněte tím, že psovi budete doma nasazovat obojek na krátkou dobu při různých činnostech, které jsou pro něj příjemné. Tedy třeba hraní, mazlení. Nejprve by mělo jít o malou chvilku, kterou postupně budete prodlužovat. Pes si na obojek postupně zvykne. Nebude pak protestovat při nasazování, když půjdete ven.

Chůzi na vodítku zkoušejte tam, kde vás nikdo neruší. Pejsek půjde u nohy po levé straně. Držte vodítko pravou rukou. Pokud však nechcete mít vodítko křížem přes tělo, zvolte levou ruku. Jestliže pejsek za vodítko tahá, zatáhněte mírně zpět. Řekněte „pomalu“.

I chůzi na vodítku je třeba trénovat postupně. Nejdříve malou chvilku, teprve pak prodlužovat.
 

Odcházejte pomalu od něj

Jak štěně přivolat? Pusťte pejska na volno. Nejspíš bude nejprve utíkat od vás. Co teď? Odcházejte od něj. V určitý moment se začne obávat, že ho opustíte, a proto přiběhne zpět.

Když si všimnete, že k vám běží, zavolejte „ke mně“. Jakmile přiběhne, pochvalte ho a nabídněte mu pamlsek. Opakujte tento povel pravidelně, ale ne neustále, aby naopak pes nebyl vystresovaný, pak by mohl na povel přestat reagovat. Vždy je ale velmi důležitá pochvala. Pes se brzy naučí na tento povel reagovat.
 

Rok jako hranice výcviku a socializace

V roce svého života už by pejsek měl ovládat povely „ke mně, nesmíš, místo“, měl by být čistotný, umět naznačit, že potřebuje ven. Styk s ostatními psy je ale dobrý až ve chvíli, kdy má za sebou veškerá očkování

Top