Kotec pro psa

Jak vybavit kotec pro psa

Kotec pro psaKaždý známe chvíli, kdy musíme odejít z domu, ať už do práce, nebo někam, kam pejska zkrátka vzít nemůžeme, a v té chvíli nastává otázka, zda nepořídit kotec. Je třeba ale zvážit, zda máme zrovna takové plemeno, které je na pobyt venku vhodné. Určitě platí pravidlo, že do kotce patří velká plemena. Malí pejsci nemají tak dobrou termoregulaci, aby celodenní pobyt v kotci zvládli. Pokud ale vlastníme nějakou střední rasu, která by nám v naší nepřítomnosti nadělala z domu kůlničku na dříví, i v tomto případě uvažujeme o vhodném venkovním příbytku.
 

Proč zrovna kotec?

Proč zrovna kotec a ne volné pobíhání po zahradě? Jde zejména o bezpečí zvířete, ale také kolemjdoucích lidí. Každý pes je zvídavé zvíře a mohl by si lehce najít místo, kudy jít objevovat okolní svět. Čímž může dojít k problému s cizími lidmi a samozřejmě i s jedoucími auty.

Pokud vybereme vhodný kotec, má v něm pes maximální pohodlí a bezpečný prostor k odpočinku.
 

Kam kotec pro psa umístit?

I přes to bychom měli vybrat takové místo na zahradě, aby z něj měl pejsek dobrý rozhled. Využít také jde plot nebo kůlna, díky níž bude stěna kotce chráněna. Takto bychom měli vyřešit dvě až tři strany, aby byl kotec dobře uchráněn před větrem a tím v podstatě zateplen. V kotci by se měl pejsek cítit dobře, nikoliv stísněně, takže musíme brát v potaz jeho velikost.
 

Vlastnosti správného kotce pro psy

Podlaha kotce by měla být nejlépe betonová hned ze dvou důvodů. Jde umýt hadicí, čímž snadno spláchneme všechny nečistoty, ale také proto, že snad každý pes rád hrabe a mohl by nám přes obyčejnou hliněnou podlahu utéct.

Přestože má pejsek k dispozici krytou boudu, je třeba mít zastřešený i samotný kotec. Střecha bude ochranou nejen před deštěm, ale také před sluncem.
 

Vlastnosti vhodné psí boudy

Psí boudy a kotceV kotci bude pes trávit v podstatě každé počasí, takže bychom neměli zanedbat výběr boudy. Měla by být dostatečně velká, aby si v ní pes mohl lehnout, stoupnout i otočit, ale ne zase zbytečně velká, aby zvíře mělo možnost si boudu zadýchat a tím si ji zahřát.

Dalším předpokladem dobré boudy je odklápěcí střecha, díky které ji můžeme nejenom větrat, ale také velice jednoduše uklidit, aby se v ní nemnožily plísně a různí paraziti. I přesto by měla být střecha boudy rovná, je to velká výhoda pro pejska, který si z ní udělá příjemnou pozorovatelnu.

Zvážit bychom také měli vyhřívání boudy pro zimní měsíce. I v tomto případě by měl mít pejsek v boudě deku, na které se mu bude dobře odpočívat, možností ale také je přibít na stěny i podlahu boudy koberec pro lepší zateplení.
 

Co všechno do psího kotce patří?

Samozřejmostí při vybavování kotce jsou misky na žrádlo a vodu. V letních měsících musíme dbát na dostatek tekutin, aby nedošlo k dehydrataci zvířete. Co se týče zimních měsíců a případných mrazů, opět si musíme dávat dobrý pozor na vodu v misce. Rovnou vyvrátíme mýtus o tom, že když nalijeme pejskovi teplou vodu, tak mu vydrží déle nezamrzlá. Jak známo, že teplá voda naopak zamrzá rychleji. Takže nám nezbude než psovi tekutiny kontrolovat častěji. V případě, že chceme pejskovi zimní měsíce zpříjemnit, je dobré podávat kromě granulí i ohřátou konzervu nebo vývar. S teplým bříškem se bude vašemu čtyřnohému kamarádovi odpočívat daleko lépe.

Do kotce by se měl pes těšit, neměl by zavírání do něj brát jako trest. Pro psa je to příjemná změna. Je třeba pamatovat na to, že každý pes se musí v době vaší nepřítomnosti zabavit, takže mu do kotce pořídíme hračky, se kterými si může hrát.
 

Top