Psí ocas

Ocas jako komunikační prostředek psa

Mezi člověkem a jeho psem existuje zvláštní způsob komunikace. Tak jako pes dokáže vycítit náladu i nejbližší záměry svého pána, tak i majitel dobře ví, co jeho pes právě cítí, k čemu se chystá nebo zda je v dobré fyzické a psychické kondici.
 

Proč není vhodné psům kupírovat (zkracovat) ocas?

Ocas psa, kupírování ocasuPro většinu psů slouží ocas jako komunikační prostředek, díky kterému mohou ostatním podávat informaci o svém emocionálním rozpoložení. Posuzujeme mnoho faktorů, například jak vysoko je ocas nesen, jak rychle s ním pes mává, nebo dokonce na kterou stranu s ním více kývá. Všechny tyto ukazatele mohou napovědět spoustu informací o tom, jak se pes zrovna cítí, jakou má náladu, a dokonce i to, co hodlá udělat.

Zásadní problém nastává v případě, kdy pes nemá dostatečně vyvinutý ocas, respektive v momentě, kdy je mu ocas zkrácen, proto by se nikdy neměl ocas kupírovat. Psi se zkráceným ocasem nemohou tak dobře komunikovat s okolím jako ostatní.
 

Psí "slovníček"

Ne každý pes, který vrtí ocasem, je v dobré náladě. Pes jím může vyjadřovat kromě radosti také podráždění, nejistotu či strach. Záleží na jeho poloze a pohybech.

Širokým máváním ocasem ze strany na stranu vyjadřují psi přátelství. Jde o něco jako vítací pozdrav. „Ahoj, jsem rád, že tě vidím!“ Tvář zvířete je přitom uvolněná a klidná.

Kolečka ocasem dělá pes ve chvíli, kdy je nadšený a má radost, roztočí ocas jako vrtulku a opisuje jím pomyslná kolečka. Výraz ve tváři a očích má radostný a přívětivý. V lidské řeči by to charakterizoval upřímný široký úsměv či kamarádské objetí.

Svěšeným ocasem pes někdy mává, když se cítí nejistý. Poznáte to podle toho, že má zpravidla ocas velmi nízko, někdy s ním může plácat o zadní nohy. Jako jedno z vysvětlení tohoto chování se uvádí, že pes se snaží do okolí rozptýlit svůj pach, aby ostatní psi vycítili jeho nejistotu. Je-li pes nejistý, většinou má i stažené uši.

Pokud má pes ocas mezi nohama, je pravděpodobně nejistý a má z něčeho nebo někoho strach. Stahování ocasu pod břicho je pro psy reflexní pohyb, kterým si chrání citlivou část břicha.

Vztyčený ocas, který trčí vzhůru nebo vodorovně, je nehybný, může znamenat napětí, či dokonce přípravu k útoku. Ostatním psům to signalizuje: „Dejte si na mě pozor!“ Pokud navíc pes ohrnuje pysky a výhružně vrčí, je to jasná známka zastrašování a přípravy k útoku.
 

Top