Honění za ocasem

Proč se pes honí za vlastním ocasem?

Jsou různé důvody, proč se pes honí za vlastním ocasem. Někdy takto psi reagují, když mají ucpané anální žlázky. Někteří psi to dělají jen občas, jednoduše proto, že mohou a baví je to. To pozorujeme hlavně u štěňat (většina štěňat z toho časem vyroste). U dalších jedinců to však může značit až obsedantně-kompulzivní poruchy chování.

Když bychom ale měli hovořit o nejčastější příčině tohoto zlozvyku, pak by to byla znuděnost. Pokud je aktivní pes celý den zavřený doma bez adekvátního vyžití, může nahromaděnou energii uvolňovat právě tímto způsobem.

Plemena německých ovčáků a teriérů mají tendenci honit se za svým ocasem více než jiná plemena psů. Tento zvyk je neopouští ani s přibývajícím věkem.
 

Kompulzivní porucha a úzkosti u psa

Honění ocasu u psůU některých psů se může vyvinout kompulzivní porucha, která zahrnuje i honění ocasu. Tyto druhy problémů chování mohou pramenit z důvodů věznění, fyzického týrání, dřívějšího zranění či traumatu či separační úzkosti zvířete. Proto je třeba se na tento problém zaměřit a řešit ho.

Honění ocasu může být také příznakem úzkosti. V době, kdy pes trpí úrazem ohonu, má tendenci honit si svůj ocas. Svým způsobem se tím pes uklidňuje. Proto se toto chování může projevovat při stavech úzkosti a bolesti. Pes si jednoduše na základě jedné zkušenosti spojí, že honění ocasu je vlastně fajn, tento akt ho uklidňuje, a tak jej v případě potřeby opakuje.

Honění ocasu může být také příznakem neurologického onemocnění, jako je třeba epilepsie.

V případě, že se pes honí za ocasem a vy ho smíchem nebo zájmem povzbuzujete, může si to mylně vyložit tak, že dělá něco správně a bude tak čin opakovat stále dokola.
 

Navštivte veterinárního lékaře

Pokud zjistíte, že si pes ocas chytí a okusuje, měli byste naplánovat výlet k veterináři. Může to značit určitý druh onemocnění nebo napadení parazity.

Někteří psi si mohou honit ocas na základě pocitu vzrušení. Například při vítání pána nebo před podáváním potravy. V každém případě, pokud si všimnete, že si váš pes nadměrně často honí svůj ocas, neváhejte navštívit veterinárního lékaře. Může to diagnostikovat zdravotní problém.
 

Top