Psí očichávání

Jak funguje psí čich a seznamovací očichávání?

Psí nos v sobě skrývá někdy i více než 300 miliónů čichových receptorů, přičemž dokáže identifikovat různé pachy asi 40x lépe než člověk. Jedno rychlé přičichnutí a pes může zjistit mnoho informací o novém příteli (nebo nepříteli).


Proč se psi očichávají?

I když lidem připadá očichávání moči, trusu a slin nechutné, pro psy jsou tyto látky na prvním místě v žebříčku vůní, ze kterých mohou získat informace. Díky důkladnému očichání rozpoznají, jestli je druhý jedinec kastrovaný, zda je vystresovaný nebo šťastný a i to, co měl naposledy k snědku. Psi nejvíc pachu vydávají z tlamy, genitálií a řitního otvoru. Při seznamování většinou ten dominantnější, sebevědomější pes nejprve očichá druhému, méně sebevědomému psovi genitálie a řitní otvor. Tak se mezi nimi nastolí hierarchie.

Nos psa je nepostradatelný pro jejich komunikaci, protože prostřednictvím pachů si vyměňují důležité informace. Proto je trus, v němž jsou sekrety z análních žláz obsahující pachovou informaci, nebo moč soukmenovců tak důkladně očicháván.
 

Tělesné pachy psovi prozradí spoustu věcí o člověku a ostatních psech

Feromony (pachové látky) hrají důležitou roli v sexualitě, při socializaci a vazbách i ve vztahu feny k jejím potomkům a naopak. Psi jsou navíc schopni cítit i určité hormony. Z toho se dohromady skládá zcela určitý obraz ostatních, tedy nezaměnitelný pach, který navíc ještě vypovídá o momentálním stavu svého nositele. Podle toho také pes přizpůsobí své chování vůči němu.

Čich psa, seznamování psa


Zda se dva psi navzájem budou snášet, se většinou zjistí již při prvním setkání zevrubným očicháváním především v anální části. Pach prozradí například hormonální stav jiného psa, zda se jedná o potencionálního samce, nebo ve kterém stadiu cyklu se právě nachází nekastrovaná fena. Pokud je to možné, měl by majitel psům vzájemné očichávání umožnit, protože jen tak jsou schopni udělat si kompletní představu o svém protějšku.
 


Pokud chcete seznámit dva psy, je vhodnější, když se to odehraje na neutrálním území (například v parku), kde ani jeden z nich nebude mít potřebu chránit si své teritorium. Důležité je i to, jakým způsobem zacházíte s vodítkem. Psi totiž dokážou vycítit vaše emoce a podle toho reagují. Když psa prudce zatáhnete za vodítko k sobě a nadále ho budete držet nakrátko ve chvíli, kdy se k vám blíží jiný pes, váš pes z toho může chybně vyvodit, že se připravujete na to, že dojde k souboji. O to víc zhoustne atmosféra. Váš pes místo toho, aby se s druhým psem přátelsky seznámil, může cítit potřebu vás i sebe chránit a začne se chovat agresivně.

Když začneme tolerovat, že psi získávají informace o nás a jiných psech prostřednictvím svého čichu, pokročili jsme ve vzájemné komunikaci o pořádný kus dopředu.
 

Top