Čištění psích zubů

Jak psovi čistit zuby?

Abychom ušetřili svého psa bolesti nebo zátěže, kterou představuje narkóza, měli bychom klást velký důraz na preventivní péči o zuby psa. Za tímto účelem by měl mít pes k dispozici dostatek věcí k okusování. Jejich ohlodáváním a s ním spojeným mechanickým třením a působením slin se budou povlaky výrazně redukovat. Zároveň bychom však měli každé dva až tři dny, pokud to čas dovoluje, klidně denně, svému psovi zuby čistit.
 

Technika čištění psích zubů

Zubní hygiena u psů, čištění psích zubůK čištění psích zubů používáme speciální zubní pastu pro psy. Nanášet ji můžeme buď malým froté hadříkem, nebo zubním kartáčkem. Pomocí speciálních zubních kartáčků pro psy pak čistíme psovi zuby stejně jako sobě.

Při péči o zuby věnujeme pozornost také jazyku a ústní sliznici.

Otoky, zatvrdliny, hnisavá ložiska, začervenání, rány, krvácení nebo cizí tělíska by měly být vždy důvodem k návštěvě veterináře.
 

Jak tedy postupovat?

1) Nejprve psa zvykejte na chuť zubní pasty a prst v tlamě. Naneste trochu zubní pasty na ukazováček. Dovolte psovi, aby slízal pastu z vašeho prstu. Toto několikrát opakujte. Pak znovu naneste na ukazováček zubní pastu a prstem klouzejte po vnějším povrchu zubů a dásní.

2) Nyní sáhněte po zubním kartáčku, který navlhčete a naneste na něj pastu. Nechte psa slíznout pastu ze štětin kartáčku. Jemně uchopte tlamu kolem čenichu tak, abyste zabránili psovi žvýkat, a začněte opatrně čistit kartáčkem jen špičáky. Zubní kartáček držte šikmo k linii dásně – pohybujte kartáčkem od okraje dásně ke špičce zubu.

3) Po vyčištění špičáků pokračujte krouživými pohyby k zadním zubům. Postupujte dál, jen pokud je pes spokojený. Provádějte čištění na obou stranách tlamy.

4) Podržte tlamu zavřenou kolem čenichu a opatrně zvedněte horní pysk palcem a ukazováčkem tak, že odhalíte přední zuby – řezáky, které jsou nejcitlivější částí tlamy. Jemně čistěte přední zuby pohybem od dásně ke špičce zubu.

Postupně prodlužujte čas čištění zubů.
 

Kdy se zubní hygienou u psů začít?

Se zubní hygienou začněte už u štěněte, tedy od cca tří měsíců věku, aby si zvyklo na manipulaci v tlamě. Štěňata přicházejí na svět bezzubá. První mléčné zoubky se jim prořezávají ve dvou až čtyřech týdnech, ve dvou měsících už by měl být mléčný chrup sestávající z 28 zubů kompletní. Mezi čtvrtým a sedmým měsícem života by měly špičaté mléčné zoubky vypadnout a místo nich by měl narůst trvalý chrup se 42 zuby, o který je nutno se svědomitě starat. Aby výměna proběhla pokud možno bez problémů, bude mladý pes potřebovat hodně příležitostí k okusování.

Léčení zubů a dásní patří ve veterinární praxi k těm nejčastějším zákrokům. Když povlaky zubů mineralizují, vzniká zubní kámen. Na jeho drsném povrchu se množí bakterie. Usazování kamene začíná na zubním krčku a postupně se šíří na celý zub. Může způsobovat záněty. Ty se projevují nepříjemným zápachem z tlamy, často také krvácejícími dásněmi a bolestivostí. Neléčení těchto potíží může vést až ke ztrátě zubů. V tomto případě je nutné vzít psa k veterináři, který nasadí vhodnou léčbu, většinou odstranění zubního kamene v narkóze.
 

Top