Proč si pořídit psa

10 důvodů proč si pořídit pejska

Psi jsou zkrátka neuvěřitelně roztomilí a každá domácnost s nimi doslova ožije radostí. A především – pes vás bude milovat, jako byste byli tím nejlepším člověkem na celém světě.
 

1. Pes má pozitivní vliv na vaše zdraví

Proč si pořídit psaKdyž hladíte psa, snižuje se vám cholesterol a redukujete tak u sebe riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. U dětí, které vyrůstají se psem, se výrazně snižuje riziko vzniku ekzému a také alergií na různá zvířata. Díky psovi budete mít také nižší krevní tlak a lepší imunitní systém. A když už onemocníte, se psem se uzdravujete rychleji. Nejspíš proto, že vám nic jiného ani nezbývá – pes přece potřebuje vyvenčit.
 

2. Dětem pes zvedne sebevědomí

Díky psovi děti zvládají lépe stres a roste jim sebevědomí. V případě, že jsou nejmladší nebo jedináčci, konečně získají někoho, kdo je mladší, a můžou ho komandovat. A taky s ním dovádět a cestovat s nimi.
 

3. Pes poskytuje terapeutické služby zdarma

Respektive za byt a stravu. Pes snižuje bolesti, úzkosti a deprese u lidí s duševními i fyzickými problémy. Dokonce i když nejste zrovna válečný veterán s posttraumatickým syndromem či onkologický pacient (u obou těchto skupin vědci pozitivní vliv na psychiku prokázali), psí terapeut se vám může hodit. Například u vysokoškoláků pes dokáže pomoci se stresem během zkouškového období.
 

4. Pes vám pomůže snížovat nadváhu

Jste líní se hýbat? Pes vás k tomu donutí. Majitelé psů jsou o 34 % schopnější dosáhnout doporučených 150 minut pohybu týdně než ti, co psa nemají. V tomto případě jsou vhodné speciální obojky, lana a vodítka.
 

5. Pes vás rozesměje

Podle jedné japonské studie se při interakci se psem zvyšuje hladina oxytocinu, tzv. hormonu štěstí. Stačí, když se psovi díváte upřeně do očí, a hned máte lepší náladu. Lidé, kteří mají psa, se častěji smějí ve srovnání s těmi, co mají doma kočku.  
 

6. Pes zlepšuje vztahy mezi lidmi

Podle nejedné studie pes zlepší vaše sociální kontakty. Navíc pokud máte pejska dospívajícího nebo tzv. psího puberťáka, má vůči druhým lidem větší empatii. Pro starší, osamělé lidi pak bývá pejsek dobrou záminkou jak si popovídat s druhými lidmi.
 

7. Pes je vždy s námi

Proč mít psa, proč si pořídit psaCítíte se osamoceni? Procházíte těžkým rozchodem? Máte dojem, jako by vás všichni opustili? To se psem nikdy nepocítíte. Psi jsou tu pořád s námi. Jsou to naši věrní kamarádi, kteří jsou neustále po našem boku a zažívají s námi vše, to zlé i to dobré. Jsou to skvělí posluchači, kamarádi i parťáci na výlety. Pes vás nikdy nenechá samotné a zažijete s ním spoustu legrace.
 

8. Pes vás láskyplně vítá

Ať již jedete na delší služební cestu, nebo odcházíte do práce jen pár hodin, psi vás zaručeně budou vítat se stejnou radostí každý den. Ukazují nám tak upřímnou a bezpodmínečnou lásku, kterou umí nabídnout jen oni.
 

9. Psi jsou roztomilí za každých okolností

Psa si vybíráme z mnoha rozličných důvodů. Na začátku nás vždy zaručeně dostane to, jaká jsou to roztomilá štěňata. Během společného života nás přesvědčují o tom, jací jsou to věrní partneři, se kterými trávíme každou volnou chvilku. A ať už provedou cokoliv, jejich psí pohled nás vždy zahřeje u srdce a nakonec jim odpustíme i tu největší čertovinu.
 

10. Pes jako příprava na rodičovství

Říkáte si, že pes je koneckonců „jen“ zvíře, takže péče o něj musí být brnkačka? Prvních pár bezesných nocí s kvílejícím štěňátkem, které čůrá i kaká v nečekaně krátkých intervalech, vás brzy přesvědčí o vaší počáteční naivitě. Výchova psa člověka zkrátka zocelí. Ta nejlepší přípravka na vaše budoucí potomstvo.
 

Top