Britská modrá kočka

Britská modrá kočka

Britská krátkosrstá kočka je bezpochyby nejpopulárnějším krátkosrstým plemenem v Evropě. Kořeny britské krátkosrsté kočky musíme hledat ve Velké Británii kolem roku 1900. V té době začali dobře postavení Angličané s předváděním a vystavováním exotických plemen koček, která téměř bez výjimky pocházela z asijských zemí.
 

Charakteristika plemene Britská modrá kočka

Nejoblíbenější krátkosrstá kočkaBritské krátkosrsté kočky jsou středně velké až velké svalnaté kočky, se širokým hrudníkem, dobře osvaleným hřbetem, krátkými a zavalitými končetinami se silnými, kulatými tlapkami a silným, poměrně krátkým ocasem se zakulacenou špičkou. Jsou nápadné svou kulatou hlavou s velkýma očima, podsaditou stavbou těla a velmi jemnou a pružnou srstí, která jim propůjčuje vzezření medvídka na mazlení.

Srst, u které se hodnotí nejen barva a případná kresba, ale i její jemná plyšová struktura, je krátká a hustá, nepřiléhá k tělu, má dobře vyvinutou podsadu. Všechny chlupy musí být jednotně probarveny až ke kořínkům.

Koťata jsou až do věku přibližně jednoho až dvou let tak hravá jako všechny ostatní kočky, ale potom se většina z nich stává méně aktivními a nedává svou přítomnost ve vašem domě tak důrazně najevo, nemají v povaze hlasitě se dožadovat pozornosti.
 

Co byste měli vědět, než si Britskou modrou kočku pořídíte?

Díky velkým schopnostem přizpůsobit se mohou britské kočky žít jak na venkově, tak v podkrovním bytě. Pro svou vyrovnanost, klidnou a přátelskou povahu jsou ideálními společníky pro mnoho lidí.

Britské krátkosrsté kočky se dokážou velice dobře samy zabavit. Někdy celé hodiny prospí, ale rády se také mazlí a nechávají se hladit a jistě ocení hodně kontaktů se členy domácnosti. I přes svůj jemný charakter se jim ne vždy všechno líbí, a pokud s něčím nesouhlasí, určitě to dají najevo.

Kočky tohoto plemene obvykle dobře vycházejí se svými vrstevnicemi, snesou se dobře i se psy. Protože jsou dobromyslné a stabilní, vychází většina z nich dobře i s dětmi. Předpokladem proto je, aby byla koťata hned od začátku dobře socializována.

Britská krátkosrstá kočka potřebuje velmi kvalitní péči o srst. Za normálních okolností je pro udržení dobrého stavu srsti dostačující vykartáčovat ji jednou týdně kvalitním kartáčem. V období línání je ideální pomůckou furminátor. Díky němu se ze srsti snadno odstraňují mrtvé a uvolněné chlupy.

Čas od času je dobré kočku vykoupat kvalitním kočičím šamponem. Vnější zvukovody čistěte jen když to bude nutné, a to například ušní utěrkou. Nepoužívejte vatové tyčinky, maz a špínu byste zasunuli jen hlouběji do zvukovodu.
 

Top