Egyptská kočka mau

Egyptská kočka mau

Egyptská kočka mau je podle milovníků koček přímým potomkem posvátných koček ze starého Egypta. Jedná se o jedno z nejstarších plemen, které bylo v Egyptě chováno již za dob faraonů. Dokladem toho jsou četná vyobrazení kočky s tečkovanou kresbou, která byla nalezena například v thébském chrámu. Tyto malby jsou přibližně z roku 1400 př. n. l. Mau byla v Egyptě vysoce váženým tvorem. První exempláře tohoto plemene byly do Spojených států dovezeny z Egypta kolem 50. let přes Itálii. Vlastnici těchto koček byla Ruska bydlící v Itálii.
 

Charakteristika plemene Egyptská kočka mau

Hravá kočka do bytuEgyptské kočky mau jsou typické svou tečkovanou kresbou, která je sice známá i u řady jiných plemen, ale pouze u mau je to jediné zbarvení, ve kterém se plemeno vyskytuje a jež vzniklo přirozeně bez křížení s cílem vyšlechtit variantu s touto kresbou. Typem se mau podobá nejvíce habešským kočkám, můžeme ji tedy zařadit mezi plemena tzv. umírněně orientálního typu. Na srsti je klasická tečkovaná kresba, přičemž skvrny musejí být oválné nebo kulaté, ale u téže kočky jednotného tvaru.

Mau se chovají ve třech barevných variantách – stříbrné, bronzové a kouřové.
 

Co byste měli vědět, než si Egyptskou kočku pořídíte?

Srst egyptské mau lze udržovat s minimem péče. Postačí, když kočku jednou týdně vykartáčujete furminátorem a pak srst projedete jemným hřebínkem. Abyste zdůraznili lesk srsti, můžete ji postříkat kondicionérem a lehce pročesat hřebínkem.

Ostré konce drápků pravidelně zastřihujte štípacími kleštičkami a uši čistěte speciálním přípravkem.

Egyptská mau je živá, aktivní kočka, která si ráda a hodně hraje a dovádí nejen v mladém, ale i v dospělém věku. Pokud chcete mau vyjít vstříc, je nutné mít doma dostatek příležitostí ke hraní a šplhání.

Kočky tohoto plemene jsou nejen hravé, ale potřebují také mnoho pozornosti a nedokážou být dlouho samy. Mají rády hlazení a mazlení a jsou velmi přítulné, někdy mají sklon obzvláště se upnout na jednoho člena rodiny. Rozhodně nejsou kamarády s každým, a proto se mohou k lidem, které neznají, chovat nedůvěřivě a zdrženlivě.

Hlas egyptských mau je většinou jemný a melodický.

Mau se přizpůsobuje téměř všem životním podmínkám a nepotřebuje trávit čas venku. Nezvládá však dobře chladné teploty nebo změny ročního období. V chladných dnech je nutno ji buď držet více doma, a pokud jde ven, tak ji přiobléknout, na což ji musíme zvykat už od kotěte.

Egyptská mau dává přednost stravě složené z masa a občas z drobů. Velmi dobře chytají myši. Obě pohlaví jsou dobrými rodiči. O svá koťata se co nejlépe starají a značnou část času s nimi tráví při hře.
 

Top