Podávání léků psovi

Jak podávat psovi léky

Jako majitelé psa se dříve nebo později dostanete do situace, že budete muset svému psovi podat lék. Podávejte jej podle pokynů veterináře nebo podle příbalového letáku. Pokud někdy lék zapomenete podat nebo ho později najdete vyplivnutý někde v koutě, nepodávejte ho ještě jednou – ohrožuje to úspěšnost léčby.

Poznačte si, kdy je třeba podávat jaké léky, a lísteček dejte na takové místo, kde ho každý člen rodiny dobře uvidí.
 

Podávání psího léku ve formě tablety

Pes a léky, podání léků psoviNěkteří psi si tablety beze všeho vezmou s potravou nebo zabalené do kousku salámu. Vždy se přesvědčte, že pes opravdu tablety spolkl. Dávejte také pozor na to, aby daný kousek potravy s lékem nesnědlo jiné zvíře, v případě že v domácnosti žije.

Ovšem ne každý pes je ochoten si sousto s lékem vzít. Těmto jedincům je pak nutno podat tablety jinak.

V případě, že se pes brání, je třeba mu tlamu rozevřít násilím lehkým zatlačením ukazováčku a palce mezi zuby a pysky. Pes pak kvůli tlaku rozevře tlamu a vy poté tabletu vložíte co nejdále na jazyk. Poté přidržte psovi tlamu zavřenou, dokud viditelně nepolkne a vy nemáte jistotu, že prášek nevyplivne. Jistotu máte ve chvíli, kdy si pes olízne čenich. V tomto případě byste měli psa velmi pochválit a případně mu dát za odměnu nějaký oblíbený pamlsek.

Důležité je boj se vzpírajícím se psem nevzdat i za předpokladu, že vám pomůže někdo z rodiny. Pes pak může nabýt dojmu, že při velkém odmítání se vyhne pozření léku. Mnoho psů spolupracuje ochotněji, když ví, že po prášku bude následovat pamlsek.
 

Podávání psího léku ve formě kapek

V případě, že musíte psovi podat lék v kapkách, je dobré mu jen nakapat na granule nebo na něco, co má rád. Také lze natáhnout tekutinu do injekční stříkačky (bez jehly) a podat psovi přímo do tlamy. V tomto případě je třeba kontrolovat proud, abyste psa nezahltili.

Když je zapotřebí psovi aplikovat oční mast nebo kapky, jednou rukou mu zafixujte hlavu a prsty mu víčka roztáhněte trochu od sebe. Druhou rukou aplikujte lék podle pokynů veterináře. Zpravidla do vnitřního koutku spodního víčka. Dávejte přitom pozor, abyste se špičkou tuby nebo lahvičky nedotkli oka. Většina kapek se musí uchovávat v ledničce, ale před aplikací lahvičku na chvíli vyndejte na linku, aby obsah získal pokojovou teplotu.
 

Top