Když uletí včely

Proč včely „utíkají“?

Dojde-li k překročení kapacity úlu silným množením včel a mají-li včely dostatečné zásoby, mohou se začít rozdělovat rojením. Neobejde se to však bez příprav. Matka omezí kladení nových vajíček a včely pak přichystají velké množství matečníkových misek, kam donutí matku vložit oplozená vajíčka. Z misek se později stávají matečníky, ze kterých se rodí nové matky. Včelstvo se na odlet chystá přibližně kolem devátého dne. Zatímco do sebe včely nasají zásoby na tři dny, začne se rozhodovat, které vyletí a které zůstanou s novou neoplozenou matkou. Včely úl opouštějí při zvyšování teploty v úlu. Začnou vytvářet spirály a odlétají na předem vytipované místo.  Včelí matka není příliš dobrý letec, proto roj vždy usedne a chystá se na cestu do nového místa.

Jak se bránit rojení včel

Během rojení je třeba aby včelař včely kontrolovat přibližně každých šest až devět dní. Prvotním znakem nadcházejícího rojení včel bývá známky méně kladených vajíček a narážení nových matečníkových misek. Je zapotřebí ihned rozšířit prostor úlu, přidáním mezistěn a prázdných plástů. U nástavkových úlů můžeme přidat celý nástavek s výbavou. Doporučujeme odstranit vystavěné začínající matečníky a zpracovat kaši z nich.

Nazpět do úly se včely osazují spíše navečer, kdy už včely nelétají.

Je roj nebezpečný?

Důležité je nepropadat panice. Pokud je člověk klidný, nemáchá kolem sebe rukama a nesráží tím včely, nemusí mít z roje strach.

Top