Klec pro myš

Chovná zařízení pro myši

Obrázek 0Myši umějí velmi dobře šplhat a skákat. Kromě toho jsou dost malé na to, aby se protáhly i těmi nejmenšími otvory. Tato zvířátka budete tedy muset chovat v kleci, která je přímo určena pro malé myši.

Myši domácí se svým ostrým chrupem prokoušou prakticky čímkoliv. Tuto jejich vlastnost byste rozhodně neměli podcenit. Svým ostrým chrupem se prokoušou všemi dřevěnými a měkkými plastovými povrchy. Klece, které jsou částečně zhotoveny z měkkého plastu nebo ze dřeva, si pro myši raději nepořizujte.
 

Jaké klece jsou pro myši vhodné?

Dobré klece mají odstup mezi jednotlivými dráty maximálně šest milimetrů. Všechny ostatní klece nejsou pro myši vhodné, protože dráty jsou většinou příliš daleko od sebe a hrozí tedy, že vám myš uteče mimo klec.

Je nutné podotknout, že myši jsou velmi chytrá stvoření. Dvířka, která my otevřeme jedním pohybem ruky, nebudou pro podnikavou myš žádnou nepřekonatelnou překážkou. Dvířka raději ještě zabezpečte přídavným háčkem.
 

Laboratorní nádrže a akvária k chovu myší

Pro chov myší se hodně používají i tzv. laboratorní nádrže. Ty mají dno z tvrdého plastu, které myši nemohou prokousat, a víko z velmi silného pletiva, které je pevně ukotveno ve spodní části nádrže. Nevýhodou tohoto druhu nádrží je to, že jsou většinou nízké a zvířata v nich mají menší volnost pohybu.

Vhodný příbytek netvoří jen specifické myší klece. K tomuto účelu se dobře hodí i akvária. Jejich velkou výhodou je to, že jsou podstatně levnější než klece a že z nich nemůže padat nic ven. Mají však i své nevýhody. Jsou těžká, a tedy nepraktická na čištění a neposkytují dobrou ventilaci. Kvůli tomu v nich déle zůstává zápach moči, nejvíce když je teplo a akvárium není včas vyčištěno, nebo když v něm chováme příliš mnoho zvířat.

Pokud na akvárium svítí slunce, může se v něm rapidně zvýšit teplota. Pokud s tím budete počítat, nebudete si na akvárium jako na příbytek pro myši stěžovat. Vzhledem k tomu, že myši výborně skáčou, musí být na akváriu přiléhavé a především těžké víko z pletiva.
 

Vybavení do myšího příbytku

Na podestýlku můžete použít různé druhy materiálu. Většina lidí se rozhodne pro hobliny, ale velmi vhodná je i podestýlka na bázi starého papíru a kukuřice, stejně jako biologická náplň kočičích toalet.

Myši mají rády, pokud se mohou v kleci někde schovat. Můžete jim dát domeček pro myši, křečky nebo i ptačí budku.

Myši jsou podnikavá a zvědavá zvířátka, která by se v kleci bez různých hraček a prolézaček nudila. Pokud do klece každý týden vložíte něco nového, budou vaše myšky rozhodně aktivnější a budou se cítit lépe. Můžete jim třeba na dráty klece upevnit sisalový žebříček, aby mohly provádět své akrobatické kousky. Vhodnými hračkami jsou i kousky dřeva z kořenů, vrbové větvičky a roličky od toaletního papíru.

Trochu obezřetnější buďte s kolotočem. Myši se v něm mohou zaklesnout ocáskem, což se může stát, je-li jich na kolotoči víc najednou.
 

Top