Kočka domácí

Kočka domácí

Kočka lovec proti myšímJedná se o domestikovanou formu kočky divoké. Kočka sloužila už odpradávna člověku jako lovec hlodavců a samozřejmě také jako společník. Člověk pak rozšířil kočku domácí na všechny části světa s výjimkou Antarktidy, kde opět zdivočela.

Mezi domácí kočky zařazujeme takzvané obyčejné kočky, které nenáleží k žádnému plemeni, a také nejrůznější křížence. Jejich počet velmi výrazně převažuje nad všemi plemeny koček. Jsou to ty často nenápadné kočky, které někdy bývají opomíjeny a z nichž mnohé působí jako tzv. kočky pracovní – chrání venkovská stavení před hlodavci.

Mnoho lidí neví, že i domácí kočky lze vystavovat na výstavách a že mohou získat různé ceny a poháry právě tak jako jejich příbuzné s rodokmenem.  
 

S kočkou se nemusíte bát nežádoucích hlodavců

Obecné rysy stavby těla jsou u valné většiny domácích koček stejné – kočka má dlouhé tělo s relativně krátkými končetinami, krátký krk, poměrně širokou a krátkou hlavu a středně dlouhý ocas. V kohoutku je kočka vysoká asi 30 cm, délka těla včetně ocasu činí pak kolem 80 cm. Kocouři jsou větší než samice a váží asi 3,5–7 kg, hmotnost koček se pohybuje od 2,5 do 4,5 kg.

Srst je obvykle krátká, rovná a přilehlá.

Lovit chodí především v noci, protože má větší pravděpodobnost, že vyhledá potravu. Při lovu se pohybuje především na polích a zahradách nebo na stromech. Kočky, které jsou pravidelně krmeny, loví hlavně pro zábavu a často mají ve zvyku ukazovat člověku své úlovky. Hlavní potravou volně žijící kočky jsou drobní hlodavci a ptáci.
 

Při správné péči se křížená kočka dožívá vysokého věku

Krátkosrsté domácí kočky jsou oblíbené a obdivované pro své povahové rysy. Kočka je skvělým společníkem a ráda se stává součástí rodiny, ale přesto si podrží mnohem více nezávislosti než psi. Umí se přizpůsobit životu v bytě, nicméně využije každého kousku nabídnuté svobody (ať už k ní přijde úmyslně, či nedopatřením).

Křížené kočky jsou velmi vitální, příroda si totiž vybírá ty nejzdatnější a nejúspěšnější jedince. Mají mnohem nižší koncentraci nežádoucích genů. Při správné péči se křížená kočka dožívá vysokého věku.

Každý pyšný majitel kočky domácí však dobře ví, že zdravá a šťastná kříženka v nejlepších letech je svým chováním a vzhledem stejně nádherná jako kočka s rodokmenem.
 

Top