Křeček zlatý

Křeček zlatý

Křeček po zoologické stránce patří do velké skupiny hlodavců. K jeho nejbližším příbuzným patří zvířata jako hraboš, ondatra nebo pískomil, což člověk na první pohled nepostřehne. Nicméně tato zvířata patří stejně jako křeček do velké čeledi křečkovitých, která má na světě asi 570 druhů.

Existuje mnoho různých druhů křečků, ale jako domácí zvíře je nejpopulárnější křeček zlatý.

Obrázek 0Křeček zlatý pochází z pouštních oblastí Sýrie. Tento druh byl poprvé zmíněn na konci 18. století, ale první hmatatelné důkazy o existenci křečků podal zoolog George Waterhouse. V roce 1839 navštívil Sýrii a poslal pak do jednoho muzea v Londýně lebku křečka a jeho kožešinu. Křečci zlatí, které známe dnes, pocházejí téměř bez výjimky ze zvířat, která chytil v roce 1930 profesor I. Aharoni z univerzity v Jeruzalémě. I později byli v Sýrii ještě lidé, kteří odchytávali křečky ve volné přírodě a pak je s úspěchem množili. K soukromým chovatelům se křeček zlatý dostal přes laboratoře a stal se během poměrně krátké doby obrovsky populárním.

V názvosloví tohoto křečka panuje ještě trochu zmatek, v počátečních letech byl tento křeček znám jako křeček zlatý, a to kvůli svému zlatému osrstění. Protože křečkové s původní barvou srsti tvoří v současné době menšinu, název křeček zlatý zapadl a bylo rozhodnuto nazývat tato zvířata podle země jejich původu, Sýrie, křeček syrský. V běžné mluvě se ale stále používá přídavné jméno zlatý.

Pachem, který křečci vydávají, se vzájemně identifikují. Nerozeznávají se tedy podle zevnějšku, protože mají špatný zrak.

Křečci zlatí jsou vyloženě soumraková a noční zvířata. Ve dne hodně spí a ukážou se jen zřídka. Svinou se v krytém pelíšku a téměř celý den prospí. Za soumraku, v noci nebo také časně ráno se vydávají za potravou.
 

Obrázek 1
 

Příbytek pro křečka a jeho výbava

Křečka zlatého můžeme chovat jak v drátěné kleci, tak ve skleněném akváriu. Vhodná klec pro křečky má dráty vodorovně, aby zvíře získalo možnost šplhat. Tento druh klece skvěle ventiluje, ale jeho nevýhoda je v tom, že se z nich nečistoty mohou dostat i mimo klec.

Tento problém odpadne, jestliže křečkovi pořídíte skleněné akvárium. V něm se ale udržuje cirkulace vzduchu podstatně hůře. Teplota vzduchu se může za sklem během chvilky vyšplhat opravdu vysoko.

Křečci zlatí ve dne spí a ke spánku mají rádi chráněné tmavé místo. Na výběr je velké množství domečků v různých velikostech. Křečci si mohou domeček vycpat, aby jim v něm bylo pohodlně, anebo si mohou hnízdečko vytvořit sami. Potřebují k tomu ale v kleci dostatečné množství materiálu, jako je seno, hobliny a kousky papíru (bez potisku).

Jako podestýlka jsou nejvhodnější dřevěné hobliny. Křečci jsou velmi čistotná zvířata, která si ve svém příbytku zvolí pro toaletu jedno nebo dvě místa. Do takového koutku, který vypozorujete, můžete dát hrst podestýlky do kočičích toalet.

Křečci zlatí potřebují poměrně velké množství pohybu. Proto jim do klece umístěte drátěný kolotoč. Většina křečků ho bude velmi často využívat. Rozhodně je vhodnější kolotoč kovový než plastový, protože křeček by ho časem jistě rozhlodal. Dbejte při nákupu na vhodnou velikost, aby byl kolotoč dostatečně velký.

Křečci zlatí jsou zvědavá zvířata a všechno, co jim umístíte do klece, pro ně bude zajímavé. Kousek větvičky z ovocných stromů je zabaví na dlouhé hodiny. Stejně tak je bude bavit i sisálové šplhadlo, na kterém mohou využít svoje šplhací dovednosti.
 

Křečka zlatého je nutné chovat samostatně

Křeček zlatý je samostatně žijící zvíře. Pouze nejde-li to jinak, například má-li dojít k páření nebo vychovává-li matka své potomky, zapomene na své osamělé založení, ale ihned po páření nebo jsou-li už mláďata dostatečně stará, aby mohla stát na vlastních nohou, nemůže být o harmonickém soužití ani řeč. Mladí křečci ze stejného vrhu, kteří strávili týdny ve vzájemné blízkosti, k sobě najednou začnou být hrubí. Pokud nemají křečci zlatí žádnou možnost úniku, mohou se vzájemně ošklivě poprat. Je přitom zcela jedno, zda se jedná o samečky, nebo o samičky. Křečka zlatého je proto nutné chovat vždy samostatně.
 

Čím křečka krmit?

Pro křečky zlaté lze koupit různé druhy krmiv. Dobrá směs obsahuje trochu slunečnicových semínek, lisovanou trávu a burské oříšky. Se slunečnicí ani s oříšky to ovšem moc nepřehánějte, protože obsahují hodně tuku. Vedle těchto surovin mají rádi také zelenou stravu, jako je brokolice, mrkev a jablka.

Nezbytností je mít k dispozici pítko s čistou vodou.
 

Top