Manská kočka

Manská kočka nebo-li Manx

Charakteristickým znakem manxů je, že jim chybí ocas. Domovem této neobvyklé bezocasé kočky je malý ostrov Man ležící u pobřeží Irska. Sedlácké obyvatelstvo ostrova je využívá jako lovce myší a oblíbené domácí zvíře. Plemeno je na ostrově Man oficiálně chráněné. Ve zbytku světa se na kočku bez ocasu pohlíží jako na kuriozitu, na ostrově Man jsou ale zvláštní kočky s ocasem. O tom, jakým způsobem se bezocasé kočky na tento ostrov dostaly, existuje řada dohadů. Jedna teorie říká, že je přivezli féničtí kupci z Japonska, protože chov krátkoocasých koček má v Japonsku tisíciletou tradici.
 

Čtyři uznávané typy Manských koček

Genetická mutace se projevuje u všech manských koček stejnou měrou, proto existují čtyři uznávané typy s ocasem různé délky.

Kočka bez ocasuJediným typem, jenž může být vystavován, je bezocasá forma zvaná „rumpy“. Na místě, kde obvykle bývá ocas, má jen malý důlek.

Opačným extrémem je varianta zvaná „longie“, která má sice poněkud kratší, ale jinak vcelku normální ocas.

Mezi oběma krajnostmi leží „rumpy risers nepatrným hrbolkem na místě ocasu a „stumpy“, která má místo ocasu zřetelný pahýl.

Chybějící ocas a zadní nohy delší než přední způsobují svéráznou chůzi (popisovanou jako králičí hopsání), která je pro manskou kočku typická.
 

Charakteristika plemene Manx

Manxové se vyskytují v mnoha barvách a kresbách. Podobně jako evropské krátkosrsté kočky může mít libovolné zbarvení.

Manská kočka má klidný, vyrovnaný charakter a chová se velmi přátelsky k člověku. Je velmi přizpůsobivá, inteligentní a přítulná. I když nemá ocas, dokáže velice dobře šplhat a lézt.

Při dobré péči se může dožít vysokého věku (až 15 let). Při chovu je nutná opatrnost, zejména jsou-li obě chovná zvířata „rumpy“, protože mutovaný gen často vyvolává dědičné problémy s páteří, jež vedou k vysoké úmrtnosti koťat v prvních třech měsících života.
 

Co byste měli vědět, než si Manskou kočku pořídíte?

Velmi dobře se snesou s jinými kočkami a psy a pro svou klidnost a trpělivost jsou výbornými společníky pro děti. Některé kočky tohoto plemene mohou mít v povaze upínavost na jednoho člena rodiny. Jsou velmi inteligentní, a proto není problém naučit je například aportovat.

Dvojitá srst se skládá z jemné podsady a lesklé krycí srsti tvořené hrubšími chlupy. Srst lze kartáčovat hřebenem nebo středně tvrdým kartáčem.

I přes to, že je toto plemeno vesměs klidné, je i ve vysokém věku až nadměrně hravé, a proto vám vaše manská kočka bude velmi vděčná, pokud jí zajistíte dostatek hraček a dostatek místa na hraní a šplhání.
 

Top