Mezistěny

Mezistěny z včelího vosku

Námi nabízené mezistěny jsou vyrobeny především z vosku, který máme od samotných včelařů, jež nám je nosí k odprodeji či jako výměnu za mezistěny. Dále vosk zpracováváme dle platné legislativy a nařízení veterinární správy pro absolutní zničení případného včelího moru. Stěny od nás zakoupené disponují dostatečnou tloušťkou, vůní po včelím vosku a ohebností.

Kvalita nabízených mezistěn

Kvalita mezistěn je pro nás velice důležitá. Výkup mají na starosti pouze zkušení a proškolení zaměstnanci. V případě výkupu podezřelého vosku, provádíme laboratorní testy a náhodně testujeme i vybrané šarže zhotovených mezistěn. Na základě výsledků poté zasíláme vosk na výrobu mezistěn dle platné legislativy. Ty jsou nám pak dodány na prodejnu. Necháváme testovat i náhodně vybrané mezistěny. Testované šarže vkládáme do nabídky po ověření složení.

Skladování mezistěn

Vzhledem k potřebné manipulaci se stěnami je podstatná jejich pevnost, ať už se mezistěny vkládají do rámků, či při zatavení drátků do mezistěn. Při nízkých teplotách mezistěny křehnou a lámou se. Ideální teplota pro skladování mezistěn se pohybuje mezi 20 – 50 °C, protože mezistěny křehnou již při teplotách kolem 15 °C.  Mezistěny mohou také zbělat. Tomu se dá předejít skladováním při správných teplotách, ale i tak by neměla mít vliv na rychlost stavby včel.

Řezání mezistěn

Při řezání mezistěn je doporučujeme položit na tvrdou podložku. Jinou podložku či pravítko použijeme na mezistěně, abychom měli rovný tah nožem. Nejlepší je použít odlamovací nůž nebo nůž s kolečkem a po přiložení pravítka na mezistěny odřízněte nepotřebný proužek. Jde nařezat i více kusů naráz. Kdyby se Vám řez nepovedl, nezoufejte, včely si samy díru bez problémů opraví.

Výroba mezistěn

Video ukazuje automatickou výrobu válcových mezistěn ze včelího vosku.

Mezistěny z roku 1989

Na těchto fotografiích můžeme vidět jasný důkaz toho, že správným uskladněním lze mezistěny uchovat i více jak 25 let.

Top