Nástavkové včelaření

Jak včelařit nástavkově

V současnosti včelaři nejvíce provozují nástavkové včelaření ve třech formách nástavků:

  1. Nízké – 20 cm
  2. Vysoké – nad 20 cm
  3. Smíšené – většinou bývá s jedním vysokým nástavkem a několika nástavky nízkými

Nízkonástavkové včelaření

Spočívá ve třech nástavcích. Ty slouží včelám k přezimování i pro jarní rozvoj. Jakmile včelstvo zesílí a začne obsazovat i dolní nástavek, je třeba provést přeskupení nástavků během celého roku. Samozřejmostí je teplé počasí a dostatek nektaru pro včely.

Postup přeskupení nástavků:

Včely začínají stavět, jakmile zesílí. Ideální včelstvo visí aspoň 2 cm pod spodním nástavkem. Nástavek, který byl na vrchu se umístí na dno a místo něj se dá nástavek nový. Ten má u krajů světle hnědé souše a zbytek má vybavený mezistěnami plus jedním až dvěma stavebními rámky. Spodní nástavek se umístí nahoru a slouží jako medník.

V případě, že umístíme i mateří mřížku, musíme po týdnu zkontrolovat medník zda v nějsou nakladena vajíčka, nebo larvičky. V případě, že je matka v medníku, dáme celý vrchní nástavek na dno a dolní nahoru.

Pokud zjistíme, že jsou v medníku matečníky, musíme je vylámat. V nástavku nad mřížkou musíme otevřít očko, abych vypustili trubce ven. Další nástavek se přidá, jakmile včelstvo zesílí. Ideálně se přidá horní.

Jakmile skončí snůška nechají se dolní dva nástavky a trubčí rámky se vymění za světle hnědé souše a nástavky se prohodí. Je třeba hned zakrmit. Přes léto můžeme nechat očka otevřena, přes zimu je dostačující očko v dolním nástavku. Na zimu se také zúží česno na 8 mm výšky.

Smíšené včelařství

Úl je většinou opatřen jedním vysokým nástavkem 27 – 31 cm a několika nízkých 15 – 20 cm. Je však třeba dát pozor na správnou výšku medometu, z důvodu vytáčení pouze nízkých rámků. Třeba do staršího třírámkového modelu se vejdou dva 15 cm plásty vedle sebe – 6 na jedno točení.

U smíšeného včelařství máme dva druhy úlů: Jedenáctirámkový – Dadant a třináctirámkový – Eurodadant.

Tento typ včelařství sdružuje včelařský klub Dadantklub.

Kombinovaný systém Dadant systém

U tohoto systému používáme přinejmenším dva nástavky o velikosti cca 24 cm. Včely tak mají k dispozici velké plástové plochy.

V Dadant systému se většinou používá jeden nástavek velikosti 27 cm pro medníky a manipulační nástavek pod plodiště. Většinou se jedná o čtverec na více než 10 rámků.

Top