Péče o křečka

Chov křečka

O svou čistotu se křeček většinou postará sám, a to lépe, než bychom to mohli udělat my. Křečka nesmíme koupat, mohl by se napít mydlinkové vody, prochladnout anebo prostě odstonat odmaštění srsti. Původně totiž křeček pochází ze suchého prostředí a na koupání není zvyklý, takže ho ani nepotřebuje.
 

Co byste měli vědět, než si křečka pořídíte?

Úkony, které je nutné vykonávat, abychom zajistili křečkovi důstojný život, lze rozvrhnout do denních a týdenních prací. Mezi ty, které bychom měli dělat každý den, patří čištění záchodku (nahradit znečištěnou podestýlku za čistou), výměna pitné vody, vyhození zbytků potravy, dodání nového krmení, a je-li třeba, kontrola domečku křečka a výměna hnízdního materiálu.

Jednou za týden je pak nutné vyměnit veškerou podestýlku, důkladně vyčistit celou klec včetně mříží a skel, vyměnit hnízdní materiál, důkladně vymýt misky a napáječku a vyměnit větve na hlodání.

Obrázek 0Péče o srst jako taková je nutná pouze u dlouhosrstých křečků, kterým se do srsti zamotává podestýlka, potrava nebo trus. Tyto nečistoty musíme z kožíšku vybírat nejlépe každý den, aby srst nezplstnatěla. Jednou za týden je dobré pročesat kožíšek kovovým hřebenem s tupými hroty. Srst je díky tomu lesklejší. Pokud má křeček v srsti slepený kus něčeho, co nejde rozčesat ani rukou odstranit, raději takový kousek odstřihněte, než byste za srst tahali.

Hlodáky si křečci nejlépe obrušují kousáním tvrdého chleba, větví nebo kousáním psích sucharů. Dlouhé drápky se u křečků objevují jen zřídkakdy, protože když hrabou, drápky si přitom sami přirozeným způsobem obrušují.
 

Křeček je hravé zvířátko plné energie

Křeček je zvědavé a hravé zvíře, takže je nutné mu obstarávat stále dostatek zábavy. Zajistit to můžeme kamarádem, kterého mu obstaráme, nebo adekvátním zpestřením klece a pravidelným vypouštěním křečka po bytě, kde může objevovat nové a nové věci. Zaměstnat křečka lze také krmením, které mu nedáte do misky, jak je zvyklý, ale roztrousíte ho po kleci a on pak bude mít práci s tím ho hledat.

Prázdné role po toaletním papíru nebo kuchyňských utěrkách poslouží k hlodání a k ukrácení dlouhé chvíle naprosto dostatečně. Pokud má křeček v kleci běhací kolečko, dá se říct, že má zajištěn dostatečný pohyb. Pokud se kolečko do klece nevejde, je třeba do ní dát množství různě kroucených a členitých větví, po kterých může křeček lézt, a tak vybít svoji energii.
 

Top