Ragdoll

Ragdoll

Velká plemena koček, největší kočkaRagdoll je obr mezi kočkami. Je to největší domácí kočka na světě a poměrně mladé plemeno. Vzniklo v 60. letech 20. století v Kalifornii. Kocour birma s černohnědými odznaky nakryl dlouhosrstou bílou kočku. Z tohoto spojení se narodila přerostlá koťata s polodlouhou srstí s barevnými odznaky. Výsledkem křížení prvních dvou generací těchto koťat se staly první čistokrevné kočky ragdoll.

Zmíněný název, ragdoll = hadrová panenka, prosazoval jeden z prvních chovatelů, protože jakmile člověk zvedne kočku do náruče, uvolní se jako hadrová panenka.
 

Charakteristika plemene Ragdoll

Délka jejich života se pohybuje mezi 11 až 13 lety. V dospělosti váží 4,5–10 kg.

Svým vzhledem na první pohled připomíná birmu. Je to dlouhosrstá kočka s barevnými odznaky, může mít bílé „ponožky“. Je však mohutnější než birma a její srst lze lépe popsat výrazem polodlouhá, protože je kolem hlavy kratší a směrem k ocasu se prodlužuje.
 

Co byste měli vědět, než si Ragdoll pořídíte?

Díky své jemné a hedvábné struktuře je méně náchylná k zacuchání než srst většiny ostatních dlouhosrstých koček. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Kočky by měly mít jasně definovanou masku a odznaky, stejně jako siamské kočky.

Ragdollové jsou proslulí svou mírnou povahou. Hodí se dokonce i do velmi malých bytů. Nevyžadují mnoho pohybu a nejeví ani zájem o lov. Milují rodinný život a výborně vycházejí s dětmi. Ty je však třeba informovat, aby s kočkou zacházely jemně, protože ragdollové mají velmi jemný hlas a při konfliktech příliš neprotestují.

Ragdoll je patrně jediným plemenem, kterému naprosto nevadí náhlé zvedání ze země a přenášení z místa na místo. Je jako velký plyšový medvěd a přesně tak se i chová – je vlídný, dobrácký a milý.

Ragdoll nemá žádné specifické zdravotní potíže, ale protože je to velká, těžká a nepříliš aktivní kočka, snadno může ztloustnout. Nesmí být překrmována.
 

Top